През 2012 г. ООН обявява 20 март за Международен ден на щастието. 12 години по-късно Световният доклад за щастието за 2024 г. отново класира най-щастливите страни в света, като се фокусира върху щастието на хората на различни етапи от живота.
Докладът World Happiness Report, който е публикация на мрежата за решения за устойчиво развитие на ООН, се основава на данни от глобални проучвания на хора в повече от 150 държави. Те са класирани по отношение на щастието въз основа на своите средни оценки на живота през предходните три години, в този случай от 2021 до 2023 г.
Докладът за световното щастие базира своята годишна класация предимно на данни от основния въпрос за оценка на живота в световното проучване на Gallup. В него респондентите са помолени да оценят сегашния си живот по скала от 0 до 10, като 10 е най-добрият възможен живот за тях, а 0 е най-лошият възможен живот.
Въпреки че тези резултати се основават изцяло на самоотчетени възприятия за удовлетворение, факторите, които според Доклада за световното щастие допринасят за подобряването на тези оценки на живота във всяка страна, включват по-висок БВП на глава от населението, силна система за социална подкрепа, по-висока продължителност на живота, по-голяма свобода, липса на държавна и корпоративна корупция и благотворителни дарения.
Източник: iStock
"Класирането се различава много за младите и старите. В някои случаи те облагодетелстват старите, както в Съединените щати и Канада, където класирането на хората на 60 и повече години е с 50 или повече места по-високо от това на тези под 30. В други случаи, особено в Централна и Източна Европа, обратното е вярно, като много класации са с повече от 40 места по-високи за младите, отколкото за старите", заключава Happiness Report.
В почти всеки глобален регион социалните взаимодействия допринасят за щастието, като техните ефекти се изразяват в увеличаване на социалната подкрепа и намаляване на самотата. И като имаме предвид това, коя в крайна сметка е най-щастливата страна в света?
Източник: iStock
Ето и класацията на 30-те най-щастливи страни в света през 2024 г.
- 30. Сингапур
- 29. Косово
- 28. Саудитска Арабия
- 27. Франция
- 26. Уругвай
- 25. Мексико
- 24. Германия
- 23. САЩ
- 22. Обединени арабски емирства
- 21. Словения
- 20. Великобритания
- 19. Литва
- 18. Чехия
- 17. Ирландия
- 16. Белгия
- 15. Канада
- 14. Австрия
- 13. Кувейт
- 12. Коста Рика
- 11. Нова Зеландия
- 10. Австралия
- 9. Швейцария
- 8. Люксембург
- 7. Норвегия
- 6. Нидерландия
- 5. Израел
- 4. Швеция
- 3. Исландия
- 2. Дания
- 1. Финландия
Не сме особено изненадани, че според Световния доклад за щастието за 2024 г. Финландия е на върха и то за седма поредна година. Следват Дания, Исландия, Швеция, Израел и Нидерландия в годишното проучване, което класира страните според това колко щастливи се възприемат техните граждани. Европейските държави, включително Норвегия, Швейцария и Люксембург, доминират в останалите топ 10.
Заслужава да се отбележи, че проучването в Израел е проведено след атаките на 7 октомври 2023 г., но преди последвалата ескалация на военните действия, според доклада. Единствената страна извън Европа, освен Израел, която влиза в топ 10 през 2024 г., е Австралия, която е на 10 място.
Източник: iStock
Съединените щати спадат значително до 23 място тази година, от номер 15 в класацията миналата година, докато Обединеното кралство падна с едно място от миналата година до 20-то.
Защо финландците са толкова щастливи
"Финландското щастие се свежда до простите неща в живота: свързване с природата, грижа за ума и тялото и оценяване на дизайна и изкуството около нас. Щастието може да бъде намерено в моменти на чисто задоволство, които получавате, когато обстановката е подходяща - с каране на колело в гора с перфектен плейлист или наслаждавайки се на наденица след сауна, докато се разхлаждате в красива лятна вечер", казва Хели Хименес, старши директор по международния маркетинг в Business Finland, който е част от финландското Министерство на заетостта и икономиката.
С номер 143, в самото дъно на класацията в доклада за 2024 г. е Афганистан. В тазгодишния доклад България заема 81 място. Смъкнали сме се с четири позиции в класацията надолу спрямо данните от миналата година, когато бяхме на 77 място. А целия подробен доклад можем да видим тук.