През последните няколко дни в западните медии излизат новини, предупреждаващи за евентуален сблъсък на "изгубен" астероид със Земята. Според посочената информация събитието е възможно да се случи на 5 октомври тази година. Наистина ли обаче ни грози такава заплаха?

Астероидът Бену и мисията на NASA, която може да ни разкрие подробности за възникването на живота на Земята

Астероидът, който пази тайната за възникването на живота

Големите надежди, които скорошна мисия на NASA донесе

Преди да цитираме конкретния отговор на учените от НАСА, нека първо поясним за кой астероид става въпрос и защо е наречен "изгубен".

Както и подсказва името му, астероидът 2007 FT3 е наблюдаван за първи път през 2007 г., но само за малко повече от ден, преди да изчезне от полезрението на астрономите. Тогава те действително го включват в списъка си с обекти, които потенциално биха могли да засегнат Земята.

Въпреки че астероидът е 314-метров, оттогава насам не е тревожил учените, но не е и бил наблюдаван. През последните няколко дни обаче действително е бил засечен и това е позволило да бъде изчислена орбитата му и да се предвиди дали потенциално може да се сблъска със Земята. От НАСА са идентифицирали 89 потенциални ситуации, включително една на 5 октомври 2024 г.

Снимка 647962

Източник: iStock

Макар и това да звучи тревожно обаче, астрономите успокояват, че няма конкретна причина за притеснение. Достатъчно успокояващ може да бъде един пример от 2019 г. Тогава те предвиждат, че астероидът е опасно близо до планетата ни и може и да я удари, което за щастие в крайна сметка не се случва.

Част от работата на НАСА е да проследява орбитите на обекти в Слънчевата система, като обръща специално внимание на близки до Земята такива с размери 140 и повече метра, които биха могли да ни застрашат. Съдейки по наблюденията на учените засега, в следващите 100 години няма значителен шанс голяма астероид да удари планетата ни.

"Не сме открили да има заплахи от сблъсък на Земята в нито един момент през следващия век. НАСА и партньорите ѝ усърдно наблюдават небето, за да открият, проследят и категоризират астероиди и близки до Земята обекти (NEO), включително тези, които може да се доближат до Земята", казва говорител на НАСА пред The Standard.

Коронална дупка в Слънцето - какво представлява и тревожно ли е това явление

Защо Слънцето изглежда така, сякаш в него има дупка

Тя е над 60 пъти по-голяма от Земята

Важно е да отбележим също, че колкото по-голям е астероидът, толкова по-лесно е за учените да го намерят и наблюдават. Ако обаче 2007 FT3 бъде открит отново, то те ще могат да научат повече за орбитата му и вероятно достатъчно, за да го премахнат от списъка с потенциално опасни за Земята. В най-лошия, но и най-малко вероятния случай пък, ще се наложи да бъде подготвена мисия за отклоняването му, пише IFL Science.