За мнозина може и да е изненадващо, но е факт, че европейската държава с най-висока смъртност заради злоупотреба с наркотици, е Шотландия. След осем последователни години на увеличение на починали от злоупотреба с наркотици, броят им най-накрая е намалял от 1339 на 1330 миналата година.
На фона на тази тревожна статистика Шотландското правителство прави смело предложение, а именно - всички наркотици за лична употреба да бъдат декриминализирани. В същото време обаче притежаването на наркотици с намерението те да се предоставят на други лица, да остане престъпление.
Властите казват, че искат правителството на Обединеното кралство да промени законите, така че да позволи на хората да бъдат "лекувани и подкрепяни, вместо да бъдат криминализирани и отлъчвани". Освен това шотландците искат да се позволи създаването на обекти за контролирана употреба на наркотици. Сред другите предложения на шотландското правителство са и въвеждането на повече услуги за проверка на веществата и увеличен достъп до спешно лечение при свръхдоза наркотици.
При обявяването на предложенията министър Елена Уитъм казва, че войната срещу наркотиците се е провалила. "Това е факт. Не мисля, че можем да го оспорим. Сегашният ни закон за наркотиците не спира хората да ги употребяват, не спира хората да изпитват свързаната с тях вреда и най-лошото, да умират." По думите ѝ криминализацията на наркотиците увеличава вредите и дори убива.
Източник: iStock
Говорител на Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство обаче не е на същото мнение. Според него нелегалните наркотици унищожават животи и опустошават общности.
"Ние се ангажираме да предотвратяваме употребата на наркотици, като подкрепяме хората чрез лечение и възстановяване и се борим с предлагането на незаконни наркотици", обяснява той. И допълва, че предвид свързаните с тях вреди, включително рисковете, които създават организираните престъпници, няма планове наркотиците да бъдат декриминализирани.
Кризата с високия брой на починали от злоупотреба с наркотици, кара правителството на Шотландия да инвестира повече от 250 милиона паунда в организациите за пристрастяване в страната. Усилията за създаване на стаи за употреба на наркотици в страната продължават от години. По думите на активисти, съоръженията, в които хора могат да си инжектират наркотици под наблюдение, са необходими и са подкрепени от шотландското правителство. Опитът за създаване на подобни помещения в Глазгоу обаче е бил блокиран от правителството на Обединеното кралство, според което в стаите не е изключено да бъдат извършвани престъпления.
Шотландската консервативна партия също е на мнение, че притежанието на наркотици не трябва да става законно. "Лудост е да се опитваме да разрешим кризата със смъртността от наркотици в Шотландия, където тя е най-високата в Европа, като легализираме хероина, крека и други наркотици. Това би означавало да има повече наркотици по улиците ни. Ще изложи повече животи на риск", казва Ръсел Финдли, цитиран от BBC.
Дали непопулярното предложение за декриминализирането на всички наркотици за лична употреба в Шотландия ще стане факт, тепърва предстои да разберем.
projekt
на 10.07.2023 в 17:46:40 #1Браво. Браво. Браво. Да живее ЕС