Дори и по нашите географски ширини, на хиляди километри от Сахара, по няколко пъти в годината има пренос на пустинен прах, който води до влошаване на качеството на въздуха. А когато е в комбинация и с валежи, всички знаем как изглеждат колите ни и прозорците на домовете. Но дори явлението да не е приятно от тази гледна точка, оказва се, има своите важни ползи за живота на планетата.

Най-рисковите места в Атлантическия океан за натрупване на пластмасови отпадъци и колко далече "пътуват" те

Колко километра изминават пластмасовите отпадъци в морето

Нови стряскащи данни

Учени от University of California установяват, че сахарският прах, който се разпространява в различни части на света, всъщност не е просто мръсотия, както вероятно ни изглежда, а съдържа голямо количество изотопи на желязото, които са обичайно съдържащи се в горните слоеве на пустинния пясък.

Колкото повече то се пренася чрез въздушни струи и колкото по-далеч достига, толкова повече придобива форма, която не е реактивна и лесно достига до екоситемите в морета и океани, възприема се от организмите и е ключова за растежа на фитопланктона. А той в последните години е все по-застрашен от изчезване заради климатичните промени и затоплянето на водата в Световния океан. И когато е изложен и на липса на желязо, това възпрепятства процеса на цъфтеж.

Снимка 684606

Източник: iStock

Учените доказват, че желязото, което се пренася по въздуха със сахарския прах, действа като естествена тор за фитопланктона и ефективно стимулира биологичните процеси. Така елементът става жизнено важен за водния свят като цяло, защото фитопланктонът е основният градивен елемент в морета и океан, както и основна храна за видове като миди и всички други, които филтрират солената вода, обяснаява Science Alert.

Желязото има важна роля и в биохимичните процеси за осигуряване на въглерод в атмосферата под формата на органични молекули. Но запасите от него са силно ограничени, затова и неговото разпространение по земното кълбо е буквално жизненоважно и може да е определящо за това къде ще просъществуват различни форми на живот и къде - не.

Снимка 684607

Източник: iStock

Пустинята Сахара е най-големият източник на фини прахови частици в света, като, според изчисленията, над 800 милиона метрични тона се разнасят от ветровете на годишна база до различни точки на земното кълбо. Освен за фитопланктона в Световния океан, желязото в лесна за усвояване форма като резултат от процесите в атмосферата, е от съществено значение за поддържане на формата и фауната и в Амазонската джунгла. Предишно изследване пък доказва, че сахарският пясък ефективно обогатява река Амазонка и с фосфор.

Древният град на 2500 години, открит в тропическите гори на Амазония

Забележително откритие в Амазония

Какво представлява древният град на 2500 години

И именно в Световния океан и амазония са две от основните екосистеми, които произвеждат кислорода, който дишаме. Така се получава, че дори въздухът да ни изглежда (и наистина да е) замърсен, когато имаме поредната буря с прах от Сахара, всъщност дългосрочният резултат от нея е изцяло положителен и наистина важен за съществуването на всички нас. Затова и фактът, че ще трябва да караме колата на автомивка след пясъчната буря, е наистина незначителен проблем, който следващият път по-лесно ще преглътнем, познавайки цялостната картина.