Не от скоро полярните мечки са обявени за застрашен вид, а изменението на климата е ключова причина за това. Едва около 26 000 полярни мечки са останали в света, като повечето от тях са в Канада. Популации се срещат също и в САЩ, Русия, Гренландия и Норвегия.
Според учените най-голямата заплаха за бъдещета им е продължаващата загуба на местообитания и леда, който те използват като платформа, за да се придвижват и да хващат плячка.
Предишни изследвания вече са показвали, че тъй като прекарват по-голяма част от годината на сушата (когато няма наличен лед), полярните мечки трудно се снабдяват с храна и не могат да си набавят необходимите им калории.
Ново проучване обаче кара изследователите да заключат, че тези арктически животни се излагат на някои патогени предимно чрез плячката си и това е показателно за промени, които има и при други животински видове.
Източник: iStock
Конкретното изследване показва, че със затоплянето на Арктика полярните мечки са изправени пред завишен риск от заразяване с вируси, бактерии и паразити, с които е било по-малко вероятно да се сблъскат преди 30 години.
За да докажат връзката между боледуването на животните и ледотопенето, учените са изследвали кръвни проби от мечки в Чукотско море - между Аляска и Русия. Те са анализирали проби, събрани първо между 1987 и 1994 г., а след това и три десетилетия по-късно - между 2008 и 2017 г.
Учените установяват, че значително по-голяма част от последните кръвни проби издават, че мечките са били заразени с един от пет вируса, бактерии или паразити. Макар и да е трудно да се разбере от кръвни проби как е било засегнато физическото здраве на животните, според биолога д-р Карин Роуд от Геоложкия институт на САЩ, това показва, че нещо се променя в цялата арктическа екосистема.
Източник: iStock
Изследването обхваща три десетилетия и както отбелязва д-р Роуд, през това време е имало значително топене на ледовете, а полярните мечки са прекарвали повече време на земна територия.
"Затова искахме да знаем дали експозицията се е променила - особено за някои от тези патогени, които смятаме, че са предимно ориентирани към земята", обяснява тя.
Петте патогена (както колективно се наричат причинителите на болести), които са станали по-често срещани при полярните мечки, са два паразита, които причиняват токсоплазмоза и неоспороза, два вида бактерии, които причиняват треска при зайци и бруцелоза, както и вирусът, който причинява кучешка чума, пише BBC.
"Мечките като цяло са доста устойчиви на болести. Не е известно, че това засяга популацията на мечките, но мисля, че просто подчертава, е, че нещата в Арктика се променят", завършва д-р Роуд.