Миналият уикенд в нощта на събота срещу неделя за пореден път върнахме стрелките на часовника с час назад, за да се настроим на зимното часово време. За някои това е добре дошло, защото значи, че ще спим с час повече сутрин, но със сигурност на никого не му е приятно да се стъмва толкова рано. А тази промяна има и влияние върху нашето здравословно и физическо състояние, която не е за подценяване.

Как да останем здрави през есента

Как да останем здрави през есента

И физически, и психически

Според учени, тази промяна в показанията на часовника е по-лесна за приемане от организма, отколкото преминаването към лятното часово време. Най-голямо е влиянието върху циркадните ритми на организма, които са отговорни за това кога ни се спи и кога сме в най-добра кондиция.

Сега, когато се стъмва с час по-рано, а сутрин е по-светло, ни е по-лесно да ставаме навреме и да се разсъним добре. Вечер пък ни е по-лесно да се настроим за качествена почивка, защото производството на хормона на съня мелатонин е пряко свързано със слънчевата светлина. Тъй като сега тя е в по-ограничено време през деня, е важно да прекарваме достатъчно време навън, за да не настъпват смущения в съня, а оттам и в други функции на организма.

Снимка 688633

Източник: iStock

Да си набавяме достатъчно слънчева светлина е от съществено значение и ако страдаме от някакъв вид психично разтройство като депресия, тревожност, паник атаки и т.н. Тези състояния се влошават предимно през преходните периоди именно заради колебанията във времето. Затова освен редовни разходки, е добре да отделим време и за практики като медитация, с които да се погрижим за вътрешния си баланс.

Разбира се, както при всяка промяна, и в този случай ни трябва известно време, за да успеем да свикнем. Затова е препоръчително да си дадем няколко дни, дори седмица, в които е възможно да изпитваме известни затруднения със съня, преди да правим промени в часовете на лягане и ставане. Ако имаме възможност, можем да дремваме по двайсетина минути следобед, за да се заредим с енергия.

Препоръчва се и да избягваме консумацията на алкохол, кофеинови напитки и тежки храни късно вечер и преди лягане, защото те могат да окажат негативно влияние върху качеството на съня. А ако имаме няколко поредни безсънни нощи или изпитваме затруднения със заспиването, можем да прибегнем и до помощта на добавки с мелатонин, които да ни помогнат да свикнем с промяната, съветват от CNET.

С есента не идва краят на алергиите - ето защо

С есента не идва краят на алергиите - ето защо

И как да ги различим от вирусите

Според различни изследвания, повечето хора спят средно с 40 минути по-малко в понеделника след смяната на часовото време. Освен чувството за умора, което може да ни преследва с дни, се забелязва и увеличаване на трудовите злополуки, катастрофите и сърдечните удари. Затова е добре в следващите дни да сме една идея по-внимателни и спокойни и да заложим преди всичко на почивката.