Колкото обичаме есента, толкова и не я харесваме. Първо - тя слага край на горещото лято, а второ - с нея идва сезонът на вирусите, които сякаш всяка година стават все упорити и все от нещо си боледуваме от октомври до март. Но за да разредим тези неприятни моменти, трябва да знаем как да се поддържаме в максимално добро здраве, независимо от климатичните и епидемичните условия.
Есента е коварна и заради променливото време навън, което прави точното обличаме малко сложна задача. Но и с това успяваме да се нагодим за някоя и друга седмица. А сега събрахме и най-полезните съвети, които и ние изпълняваме през преходния сезон, за да намалим боледуванията и да се чувстваме наистина във форма, независимо от колебанията в градусите и настроенията.
Витамин D
Той е от съществено значение както за правилната функция на имунната система, така и за костите, и за психичното ни здраве. Затова именно през есента имаме голяма нужда от него. И тук идва основният проблем - колкото по-малко време прекарваме навън и колкото по-малко слънце има, толкова по-трудно си го набавяме.
Затова е важно поне през студените месеци да го приемаме под формата на хранителна добавка. Препоръчва се предимно витамин D3, който по-ефективно вдига нивата в кръвта. Добра идея е и да си направим кръвни изследвания, за да може лекар да прецени от каква точно доза се нуждаем, ако имаме доказана липса или дефицит на въпросното вещество.
Източник: iStock
Време навън
Дори да приемаме добавка с витамин D, това в никакъв случай не може да замени времето, прекарано навън през есента. За да имаме мотивация, може да си поставяме точни цели - като например днес да направим две обиколки на парка. А разходките стават още по-приятни, ако са в приятна компания.
Само не бива да забравяме да се обличаме подходящо, да загряваме добре преди тичане или тренировка навън, както и да се хидратираме достатъчно, нищо че не е жега, защото тялото отново се поти и изхвърля вода.
Правилно хранене
Силна храна - силен организъм. Tази максима важи за всеки сезон, но точно сега имаме нужда от допълнително подсилване на тялото, за да му помогнем да се бори с всички заради около нас. А това на първо място значи да консумираме редовно свежи, сезонни плодове и зеленчуци, които, за щастие, сега са в изобилие. Не бива да забравяме и за ядките, пълнозърнестите храни и протеините. Нуждаем се и от много пробиотици и антиоксиданти, които също можем да си набавим с храната.
Източник: iStock
Миене на ръцете
То е важно всеки ден, но когато сме повече време на закрито и в досег с повече бактерии и вируси, трябва да му обърнем специално внимание. Правим го с топла вода и сапун, като търкаме хубаво поне 20 секунди. Процедурата се повтаря не само при прибиране вкъщи, но и преди приготвяне на храна, след ползване на тоалетна, кихане или кашляне, за да спрем разпространението на заразите, пише Medical House.
Грижа за себе си
Когато лятото свърши и се върнем пак към забързания начин на живот, може скоро след това да се почувстваме стресирани и сериозно натоварени. А психическият стрес дава моментално отражение върху физическото ни състояние и компрометира имунната система. Затова винаги трябва да отделяме време за грижа за себе си.
Важно е всеки ден да получаваме достатъчно естествена светлина, както и да не се изолираме вкъщи, а да поддържаме социална активност. Трябва да обърнем сериозно внимание на качеството и количеството сън, което получаваме, защото сега се нуждаем от него повече, отколкото през лятото.
Добра идея е да се абстрахираме доколкото е възможно от негативните новини, които са навсякъде около нас, защото и без това през есента се увеличава рискът от развитие на депресивни и тревожни състояние. А ако чувстваме, че те няма да подминат и нас, винаги трябва да споделяме с близките си как се чувстваме и, ако е необходимо, да потърсим помощ от специалист.