Пластмасовите кутии за многократна употреба все повече навлизат в ежедневието на всички нас. И в това няма нищо лошо, ако сме си подбрали модели без вредни вещества ( BPA), с които да заменим опаковките за еднократна употреба или да съхраняваме останалата храна у дома.

Но всички пластмасови кутии имат един неприятен недостатък - трудното им почистване. Особено ако в тях е стояло нещо мазно, после със сигурност ще има доста да си търкаме с верото и гъбата...

Е, има и някои полезни трикове, с които да си спестим излишните усилия и да имаме добре почистени и немиришещи кутии всеки път, без да е необходимо да използваме миялна машина.

Снимка 493508

Източник: iStock

Най-лесният начин включва два продукта, които със сигурност имаме в кухнята - оцет и сода бикарбонат. Тази комбинация е подходяща за почистване на редица повърхности у дома и се справя също толкова добре и с пластмасовите кутии.

Първо изплакваме кутията с топла вода и премахваме всичко останали частици от храна. Сипваме сода, колкото да покрие повърхността и да се образува пастообразна текстура. Разнасяме с гъба и натъркваме.

След това добавяме оцет. Продължаваме да търкаме още минута, сипваме малко топла вода и оставяме да престои час или няколко часа, в зависимост колко е замърсена кутията. После отмиваме.

Снимка 493506

Източник: iStock

Оцетът има антибактериално действие, а содата неутрализира неприятните миризми. Ако обаче от кутията все още се носи неприятна миризма, можем да я напълним с намачкан вестник или хартия, да затворим добре и да оставим така в продължение на ден или два. След това трябва ароматите да са се абсорбирали от хартията, съветват от Good Housekeeping.

Хладилникът, правилното почистване и няколко съвета, за да стане като нов

Триковете, с които хладилникът става като нов

За да не е просто отбиване на номера

След дълга употреба, кутиите често изглеждат захабени и потъмнели. Можем да опитаме да върнем по-добрия й вид, като натъркаме вътрешните страни с резенче лимон.