Изминаващата 2023 г. оказва се, е много плодотворна по отношение на научните открития за животните. Нещо, което е любопитно не само за притежателите на домашни любимци, но и на всички почитатели на животинския свят.
Ето някои наистина любопитни факти, представени от Huffpost.
Котките и техните изражения
Двама американски учени успяват да документират и установят 276 различни изражения на котката, в моментите, в които тя си взаимодейства с други представители на своя вид.
Те официално публикуват резултатите от наблюденията си, които провеждат в котешко кафене в Лос Анджелис, имайки възможността да налюдават група от около 50 котки.
Източник: iStock
Плъховете и въображението
Този тип гризачи обикновено се ползват с лоша слава сред хората. Но едно ново проучване показва, че може би трябва да им отдадем повече внимание на този вид.
Според него плъховете могат да се ориентират в пространство, което преди това са изследвали, като използват само мислите си. Това означава, че те вероятно притежават това, което хората приемаме за въображение.
Лекарството, удължаващо живота на кучето
За съжаление кучетата живеят едва около 10 до 13 години, а по-големите породи са склонни да имат още по-кратък живот. Затова за радост на стопаните на тези животни в последите месеци се появи едно ново експериментално лекарство, свързано с повишаване на тяхното дълголетие.
Лекарството се разработва от ветеринарната биотехнологична компания Loyal. И въпреки че все още няма клинични изпитвания, първоначалните данни са достатъчни, за да покажат "разумни очаквания за ефективност", както съобщи The New York Times през ноември.
Източник: iStock
Пингвините и сънят
Актрисата Дакота Джонсън наскоро влезе в заглавията на вестниците, след като разкри, че спи около 14 часа на денонощие.
Във връзка с това, оказва се, че тя има нещо общо с антарктическите пингвини. Защото те спят над 10 000 пъти на денонощие - макар всяка тяхна дрямка да трае около четири секунди.
Изследователите смятат, че животните са еволюирали до тези "микросънища", за да бъдат постоянно нащрек срещу заплахите на хищниците.
Децата и хранителните алергии
Изследователи от Япония установяват, че децата, живеещи с домашни котки или кучета по време на ембрионалното си развитие или в ранна детска възраст, имат по-малко хранителни алергии, в сравнение с тези, които нямат.
Анализът, публикуван през март, и включващ над 65 000 бебета, показва, че децата с домашни кучета по-рядко са имали алергии към яйца, мляко и ядки. При тези с домашни котки вероятността да за алергии към яйца, пшеница и соя е значително по-малка.