Едни от най-вълнуващите събития на звездното небе са метеоритните потоци. Невинаги те могат да се наблюдават добре, ако съвпадат с пълнолуние или пикът им се пада в по-светлите часове на деня.
С Орионидите тази година обаче имаме късмет - пикът им ще бъде през уикенда, когато луната е намаляваща. Ще можем да наблюдаваме около 15 метеора за час.
Орионидите са активни от края на септември до началото на октомври, но пикът им се пада точно на 21 октомври. Наречени са така, защото привидно идват от северно от звездата Бетелгейзе на съзвездието Орион, поясняват от НАСА.
Истинският им произход всъщност е опашката Халеевата комета, която е "майка" на няколко метеоритни потока, но Орионидите са най-зрелищните от тях. Известни са със своята яркост, както и скоростта си, която достига до 66 км/ч.
Източник: iStock
Октомврийският метеоритен поток ще се наблюдава еднакво добре от Северното и от Южното полукълбо. Както и при други подобни явления, е нужно да намерим място далеч от изкуствена светлина - обикновено някъде сред природата, да си носим топли дрехи и одеяло, и да дадем около 30 минути на очите си да привикнат с тъмнината.