Често поглеждаме към небето вечер с надеждата да видим някоя падаща звезда. Но това си е наистина рядко явление, ако не сме в пика на някой метеоритен поток. А именно в подобен период се намираме сега.
Лиридите са един от най-старите регистрирани метеоритни потоци - още преди 2700 години. Всяка пролет той ни гарантира небесно зрелище в продължение на няколко дни.
Лиридите ще са активни от 17 до 26 април като се очаква да постигнат своя пик в нощта на 21 срещу 22 април. "Те са известни със своите бързи и ярки метеори", обясняват от NASA на сайта си и поясняват, че не са чак като Персеидите, които наблюдаваме през лятото.

Източник: iStock
Очакванията са за 5-6 до 10-12 метеора на час, коiто ще се движат със скорост 47 километра в секунда. Не липсват обаче и случаи, в които броят им достига до цели 100 за 60 минути, което си е истинско зрелище - като в Гърция през 1922 г. или в Япония през 1945 г.
Лиридите не оставят след себе си дълги, светещи и прашни следи, докато преминават през земната атмосфера. Могат обаче от време на време да създадат ярка светкавица, наречена огнена топка.

Източник: iStock
Как да ги наблюдаваме
В случая сме късметлии, защото Лиридите са по-видими в Северното полукълбо, в което се намира и Европа. Най-ярки са след залеза на Луната и преди зазоряване, когато небето е най-тъмно. Небесното шоу приключва именно с изгряването на Слънцето.
Най-добре може да наблюдаваме метеоритния поток далеч от големия град, за да избягаме от светлинното замърсяване, което разваля видимостта.
От американската космическа агенция ни препоръчват да се настаним удобно на земята, да легнем по гръб с краката на изток и да се взираме поне 30 минути в тъмното небе. За това време очите ни се адаптират, след което ще започнем да виждаме падащите звезди. И да не забравим да си пожелаем нещо, разбира се.