Когато говорим за живота на древните ни прадеди, често се споменава, че месото е било от ключово значение за тяхното оцеляване. И това се превръща в категоричен довод за всички, които са противници на веганството - че без тази храна не можем да оцелеем. Едно ново научно изследване обаче доказва, че това не е съвсем така.

Откриха ли нов вид древни хора

Откриха ли нов вид древни хора

Това може да е последният роднина, добавен към родословното дърво на човека

То е проведено от изследователи от немския Max Planck Institute for Chemistry в партньорство с техни колеги от Южна Африка. Те успяват да докажат, че идеята за палео диетата с акцент върху консумацията на червено месо не е съвсем вярна, що се отнася до австралопитеците. Те са първите от рода човекоподобни и са живели преди 3 до 5 милиона години.

Чрез анализ на вкаменелости от техни зъби и сравняването им с тези на хищници, обитавали планетата по същото време, се установява, че не месото, а растенията са били основна част от менюто им. И въпреки това, или пък точно заради това, са успели да оцелеят и еволюират.

Снимка 699850

Източник: iStock

Това се доказва чрез количеството изотопи на азота, които при австралопитеците е значително по-малко. И това се смята за признак, че са наблягали на растенията, а не толкова на месото. И докато то рядко присъства в менюто им, те си набавят животински протеин най-често чрез яйца и насекоми, обясняват още учените, цитирани от Earth.com.

С изводите от това изследване се опровергава добре познатата теория, че именно благодарение на консумацията на червено месо прадедите ни успяват да еволюират, да развият по-големи мозъци и да изпълняват все по-сложни задачи, с което достигат и върха на хранителната пирамида. 

Месоядна диета - можем ли и ние да оцелеем като древните хора

Месоядна диета - можем ли и ние да оцелеем като древните хора

Кои са ползите и кои - вредите

Това доказва също така, че консумацията на месо е започнала по-късно в човешката еволюция, някъде по времето на неандерталците, които са били отявлени ловци и именно месото е било водеща част от менюто им. И тепърва ще се правят още изследвания по темата, които да разкрият интересни подробности за пътя ни от растителното към месоядното хранене.