Всяка година броят на видовете растения и животни, които са заплашени от изчезване, се повишава драстично. Според учени, говорим за над милион видове, половината от които са само насекоми.
Тяхното изчезване е сериозно подценено, защото много видове не са идентифицирани и квалифицирани и това може и никога да не се случи, защото са пред заличаване.
Свикнали сме да мислим за насекомите като за досадни вредители, но истината е, че животът ни на тази планета е немислим без тях. Именно затова от научните среди отправят поредното сериозни предупреждение - да спрем избиването им, преди да е станало прекалено късно.
Източник: iStock
Кризата с изчезващите насекоми, които летят, пълзят и се движат по водата е само върха на айсберга, който всъщност представлява едно от шестте най-големи измирания на видове в последните половин милиард години.
Последното подобно е било преди около 66 милиона години, когато заради огромен метеорит, паднал на Земята, изчезват динозаврите и още много други форми на живот (ако вярваме на астероидната теория). Този път обаче виновни сме само ние...
Източник: iStock
Човешката дейност е в основата на изчезването на естествения хабитат на голяма част от насекомите, а оттам и на представителите на различните видове. Замърсяването на околната среда, измененията в климата и използването на инсектициди са едни от основните убийци на насекомите. На все повече места по света пък те започват да се приемат като суперхрана, богата на много хранителни вещества.
А с изчезването на насекомите губим много повече от тях самите. Най-вече заради основната им мисията - опрашването на растения. Те предоставят услуги в екосистемата, за които, ако ги няма, хората харчат милиарди, с които да се опитат да ги заместят чрез технологии.
Културите, които се нуждаят от опрашване, в световен мащаб имат стойност, равняваща се на няколкостотин милиарда долара, пише Science Alert.
Освен това, много животински видове, предимно птици, също са заплашени от изчезване поради липсата на достатъчно насекоми, с които те се хранят. Според учените, това все пак е възвратим процес, но само ако се положат достатъчно и правилни усилия.