Щурци, мравки, червеи - всички те са част от менюто на азиатците от хиляди години. А след като по-рано през годината ЕС одобри продажбата на насекоми за консумация от хората, има все по-голяма вероятност яденето на този вид деликатес да стане по-широко разпространено и на нашия континент.

Щурци, брашнени червеи и решението на Европейски съюз да включи два вида насекоми в списъка с разрешените храни

Ще успее ли да ни накара Европейският съюз да ядем насекоми

Щурците и брашнените червеи влизат в менюто ни

Австрия, Белгия и Холандия например са сред страните, които са по-отворени към идеята. В Италия обаче тя среща най-голяма съпротива, според данни на глобалната компания за обществено мнение YouGov. Правителството в страната е толкова против, че вече дори е предприело стъпки за забрана на използването на насекоми при производството на пица и паста.

Оказва се обаче, че има няколко италиански производители, които са усъвършенствали пастата и пицата, приготвени с брашно от щурци.

В най-голямата ферма за насекоми в Италия, която се намира в северната част на страната, всеки ден около един милион щурци се превръщат в храна. А процесът изобщо не е сложен - те се замразяват, варят, сушат и след това се стриват на прах. По думите на Иван Албано, управителя на фермата, брашното може да се използва в производството на паста, хляб, палачинки, енергийни барчета и дори спортни напитки.

Той разказва, че дейността на фермата е много устойчива. И дава пример - за производството на един килограм брашно от щурци, се използват едва около 12 литра вода, докато за производството на същото количество протеин от крави, са нужни хиляди литри вода.

Снимка 630869

Източник: iStock

Учените също са на мнение, че насекомите могат да изиграят ключова роля за справянето с изменението на климата, тъй като замърсяването, причинено от месната и млечната промишленост, нараства, пише BBC.

Отново в Италия, но този път в ресторант близо до Торино, главният готвач Симоне Лодо адаптира 1000-годишната си рецепта за прясна паста и създава тесто с 15% брашно от щурци. Посетителите на заведението, които са опитвали нестандартната паста, са оставали изненадани колко вкусно е всъщност. А освен вкусно, се оказва и полезно - брашното от щурци се счита за суперхрана, пълна с витамини, фибри, минерали и аминокиселини. Една порция съдържа повече желязо и магнезий, например, отколкото обикновена пържола.

Снимка 630868

Източник: iStock

Колкото и да е екосъобразно производството му обаче, брашното от щурци е скъп продукт. Цената му на килограм е около 60 евро. А един пакет паста, направена с брашно от щурци, може да струва до осем евро - или до осем пъти повече от обикновената паста в супермаркета.

Въпреки това обаче местата в Италия, където се предлагат ястия, приготвени с брашно от щурци, не се отказват да го правят. Ресторантьорите не крият, че си отнасят критики от хора, които твърдо отказват да променят хранителните си навици.

Inoveat, Лоран Вейе и менюто с насекоми на парижкия шеф-готвач

Хрупкави насекоми в гурме чинии

Това ли е бъдещето на кулинарията

"За съжаление все още има много дезинформация относно яденето на насекоми", споделя Даниел Сконамилио, управител на заведение. Той обаче е обнадежден, че в бъдеще все повече хора ще се отворят към идеята да опитат ястия с насекоми. Все пак, нека не забравяме, че промяната в хранителните ни навици може да се окаже решаваща за оцеляването на планетата ни.