В последните месеци и години Марс постепенно се превръща от една далечна утопия в реалистична цел на все по-близкото бъдеще. Плановете за Червената планета изискват не само огромно финансиране, но и голям научен капитал. 

Марс, мисиите до Червената планета и експериментите с астронавти в пустинята Негев в Израел

Когато ние не отиваме на Марс, Марс идва при нас

Симулации и аналогови астронавти

Затова и след кратка "ваканция" роувърът Perseverance се завърна към основната си задача - наблюдение на повърхността на Марс и изпращане на подробна информация до земните бази на NASA.

Преди дни Пърси, както му викат на галено, изпрати най-добрите си до този момент кадри от Червената планета, от които детайлно виждаме какво ни очаква там. 

"Върнах се на работа, паркиран между тези две красиви издатини. Правя снимки, метеорологични изследвания, химически експерименти и също получавам актуализация на софтуера", гласи съобщението, публикувано в официалната страница на Perseverance в Twitter. Именно от нея се информираме какви ги върши той на Червената планета.

Прекъсването на мисията на роувъра се наложи заради периода на слънчево съединение на Марс, който бе от 2 до 16 октомври. По време на него бе невъзможно да се изпращат сигнали до Земята, предава Newsweek.

Но сега Пърси отново работи на пълни обороти със своите общо 23 камери. Девет от тях са инженерни, седем са научни, а други седем са за заснемане на изображения при кацане и спускане на роувъра.

NASA, Марс, Perseverance и създаването на кислород от въглеродния диоксид на Червената планета

На Марс вече има кислород

Нов исторически успех

В началото на септември той направи историческо постижение като успешно проби скално ядро и взе марсиански камък, изпратен за щателни проби. Това може да не ни изглежда като чак такъв успех, но всъщност е важна стъпка в анализирането на условията на Червената планета, които един ден може да се превърнат и в условия на живот за някои хора. Затова и продължаваме да следим марсианските приключения на Пърси.