Разгадаването и евентуалното заселване на Марс безспорно са най-амбициозните цели, които NASA някога си е поставяла. А пътят към постигането им е дълъг и сложен. Но основите вече сa положени.
Преди дни космическата агенция на САЩ стартира интересен експеримент със симулатор на условията на живот на Червената планета. Четирима ентусиасти вече изживяват мечтата на мнозина да живеят на Марс, но без да напуска пределите на Земята.
Това са ръководителят на симулираната мисия Кели Хастън, бордният инженер Рос Брокуел, медицинският служител Нейтън Джоунс и ученият Анка Селариу. Те ще прекарат 378 дни в помещение с размер 518 кв.м., създадено чрез 3D принтиране. To e разположено в космическия център Джонсън в Хюстън.
sending well wishes to the first @nasa CHAPEA crew who will begin a yearlong journey to help us understand how humans can live and work together on Mars pic.twitter.com/QxVdgmhxXk
— Steven R. Anderson (@stevenranders) June 27, 2023
Мисията, наречена Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA), има за цел да проучат какво и по колко ще им е необходимо, за да оцелеят една година на Марс. Ще се симулират всички установени предизвикателства, които биха съпътствали бъдеща мисия с хора до Червената планета, включително ограничени ресурси, проблеми с комуникацията, повреди в оборудването и различни фактори на околната среда.
What’s it like to live on Mars? We may find out. This week, four volunteers began their year-long commitment living in a Martian habitat @NASA_Johnson in Texas. Hear about the CHAPEA project in our Made for Mars episode: https://t.co/inLwMr8sdB pic.twitter.com/ZEpcZ1U7ov
— Big Picture Science (@BiPiSci) June 28, 2023
Четиричленният екипаж определено няма да скучае по време на дългия си престой в симулираната среда. Те ще правят космически разходки с помощта на виртуална реалност, ще си приготвят храна, ще правят упражнения, ще се грижат за себе си и хигиената си.
Една от важните им задачи е обучение за дистанционно управление на роботизирани елементи като марсоходи, дронове и роботи - умение, което ще трябва дa притежават и хората, които наистина ще стъпят на Марс.
Living in Mars Simulation: Join the Thrilling Adventure of 4 NASA Volunteers on a one-year journey to Mars simulation habitat that will pave the way for future human landings on Mars.
— POV (@PointOrView) June 26, 2023
WATCH: https://t.co/JLhDZVaYtk#CHAPEA #CHAPEAMission #NASA #MarsDuneAlpha # CHAPEACrew pic.twitter.com/CCsVj3LMvl
С извършването на тези дейности и непрекъснатото им наблюдение изследователите от NASA ще добият представа и за дългосрочното влияние на пребиваването на Червената планета върху здравословното състояние и когнитивните способности на участниците в бъдещите мисии. Планирани са още две подобни симулирани мисии, които да дадат още по-ясна представа какво ни чака, когато стъпим на Марс, предава India Today.
Участието на четиримата членове на екипажа обаче не е на доброволни начала и жертва в името на науката. Всеки от тях ще получи по 10 долара на час за часовете, в които са будни. И това прави малко над 60 хиляди долара за периода от 378 дни, които ще прекарат в условия, наподобяващи тези на Марс.