Факт е, че все повече е времето, което всеки от нас прекарва пред екрана. И в дома, и в офиса, и дори, когато сме в движение - държейки малки устройства в ръце. И понякога няма как да избегнем това.

Сухотата в очите, пълноценният сън и връзката между тях

Кой е виновен за сухотата в очите

Има и друг ключов фактор

Взирането в екрана в продължение на часове обаче може да доведе до напрежение, умора, дори и болка в очите. Това може да се превърне в често състояние, особено, ако не се замисляме и сме небрежни. Защото, все пак, има някои неща, които биха ни помогнали да намалим и дори преодолеем неприятните усещания.

Оптометристите - специалисти, които се занимават с оптичните средства за подобряване на зрението (или иначе казано "предписват" очила и нагласят контактни лещи), предлагат няколко лесни трика, които ще намалят напрежението на очите.

Те препоръчват да използваме правилото "20-20-20", пише Мindbodygreen. Това означава да правим кратки почивки на всеки 20 минути и да наблюдаваме нещо на далечно разстояние от нас - поне 20 фута (около шест метра), за минимум 20 секунди.

Снимка 603154

Източник: iStock

И за да може да спазим лесно това правило, трябва да следваме само три прости стъпки.

На първо място да следим часовника. Задача, която невинаги е лесна, тъй като човек, съсредоточен в работата си пред екрана, често губи представа за времето. Затова добре е да започнем с час, който е лесен за проследяване. Да речем 10:00 сутринта, вместо в 9:45. Тогава на всеки 20 минути ще знаем, че е време за бърза почивка.

Разбира се, бихме могли да използваме таймера на телефона си, но той може да предизвика известно неудобство - като например да пречи на съсредоточения колега на работното място.

Следващата стъпка е изборът на гледна точка. След като сме избрали подходящото време, трябва да намерим обект, който да наблюдаваме и който да е далеч. Ако пред нас има само стена, то добре е да се приближим до прозорец и да погледаме навън.

Снимка 603155

Източник: iStock

Важното е да се фокусираме върху нещо, което би успокоило очите ни, а не да се съсредоточим върху друг екран като телевизор или телефон. Ако пък човек се затруднява да вижда на дълги разстояния, тогава може да избере по-близък обект.

И последната стъпка е да задържим погледа си върху обекта, който сме избрали поне 20 секунди. Това не трябва да е с абсолютна точност и дори можете да удължим почивката си до около минута, ако чувстваме необходимост.

И ако не съзнаваме колко важна е почивката за нашите очи и зрение, специалистите бързат да ни убедят чрез следния пример. Ако стиснем ръката си в юмрук, в даден момент мускулите ще започнат да се уморяват и да отслабват с всяка секунда. Ако отворим юмрука дори за малко и го затворим отново, ще установим, че може да го задържим по-дълго от първия път. Същото важи и за очните мускули. Когато се съсредоточим върху екрана зеницата става по-малка, тъй като мускулите са ангажирани. Това е еквивалентно на стискането на юмрука.

Ликопенът, ползите от него за здравето и как да си го набавим

Защо се нуждаем от ликопен всеки ден

Добавяме си го в списъка

Ето защо е от съществено значение за тези, които дълго се задържат пред компютър или друго устройство, да правят така важните за зрението почивки.

Все пак не бихме седели цял ден със здраво стиснати юмруци.