Въпреки огромния напредък в света на космонавтиката от последните години, нито държавните агенции, нито частните компании все още могат да се похвалят с наистина голямо постижение като поредно кацане на Луната или достигане до Марс от човешки крак. Е, скоро това се очаква да се промени, а конкретните планове са на SpaceX.

Все по-близо и все по-далеч от Луната - защо NASA отложи мисия за стотици милиони

Все по-близо и все по-далеч от Луната - защо NASA отложи мисия за стотици милиони

И какво предстои

Космическата компания на Илон Мъск отдавна си е поставила Червената планета за цел, но въпреки голямото желание първи да я достигнат и заселят, бързо се убедиха, че това не е толкова лесна задача. И сега, след години проучвания, анализи и планове, от там са готови да ни дадат конкретна визия за това кога ще стигнат до Марс.

По думите на милиардера, първата мисия до Марс с кораб Starship ще бъде през 2026 г. Тя обаче ще бъде без екипаж на борда, поясни той в публикация в социалната мрежа Х. А ако всичко мине по план, след още две години ще бъдем свидетели и на друга, при която в летателния апарат вече ще има хора.

Снимка 681797

Източник: iStock

Разбира се, плановете на Мъск далеч не се ограничават до това човешки крак да стъпи на Червената планета. Визията му е полетите до нея да се увеличават като брой постепенно в рамките на следващите 20 години, а основната им цел да е изграждането на самоподдържащ се град на повърхността на Марс. Според предприемача сигуряването на мултипланетарно съществуване може да има само плюсове за човечеството.

Разбира се, това е свързано с преодоляването на редица трудности като високото ниво на радиация и малкото кислород, но надеждите са да се намерение решение за всички тях. А от Reutres припомнят, че през април тази година милиардерът постави други срокове - първа безпилотна мисия след пет години, а първа с екипаж - след седем.

И щом сега дава нови, по-кратки периоди в близкото бъдеще, значи е убеден в напредъка на SpaceX и успеха й в завладяването на Червената планета. Една от причините за увереност е успешното завръщане от Космоса на ракетата Starship с кацане в Индийския океан. Така от четвъртия опит тя успя да завърши пълна тестова мисия около Земята.

От Space припомнят, че Starship е изработен от неръждаема стомана и се състои от два елемента - ускорител от първа степен (Super Heavy) и висок 50 метра космически кораб. С обща височина от 122 метра, това е най-голямата и мощна ракета, създавана някога. При излитане тя генерира два пъти повече тяга от летателния апарат Space Launch System, който NASA използва за мисията си до Луната Artemis (освен това той е за еднократна употреба).

Остров Девън - условията за живот, почти като тези на Марс

Островът, който сякаш не е на тази планета

Като на Марс, но не съвсем

Именно на Starship разчита Илон Мъск за успешното достигане до Марс, изпращането на хора и товари и осъществяването на най-мащабната му цел - човешка колония на Червената планета. A SpaceX има и друга, не по-малко важна задача - да кацне на Луната по-късно през това десетилетие. И ако всичко мине по план, ни чака истинска космическа революция в следващите години.