Мобилните телефони отдавна са се превърнали в неразделна част от живота ни. Най-често ги използваме за достъп до социалните мрежи, но със сигурност не са загубили и основното си предназначение - да проведем разговор, вместо да си чатим.
Неведнъж през годините учените са предупреждавали за евентуални негативни последствия върху здравето, свързани с прекомерната употреба на телефоните. А сега на преден план е ново изследване, резултатите от което звучат още по-притеснително.
То е направено съвместно от представители на Калифорнийския университет, Училището за обществено здраве в Бъркли, както и с Националния център за борба с рака в Корея и Националния университет в Сеул. Основният извод е, че има връзка между прекомернатa употреба на телефоните и развитието на тумори, най-вече в мозъка.
Източник: iStock
Изследователите установяват, че използването на мобилния телефон за разговори за повече от 1000 часа - или около 17 минути на ден в продължение на 10-годишен период - увеличава риска от развитие на тумор с 60%.
Според Американското общество за борба с рака, този ефект се дължи на радиочестотните вълни, които мобилните телефони приемат и предават, и които могат да предизвикат радиация.
Източник: iStock
Тя "пречи на клетъчните механизми" и може да доведе до производство на стрес протеини и свободни радикали, които причиняват увреждане на ДНК, тумори и дори клетъчна смърт в някои случаи.
Това може би не го чуваме за пръв път, но сега имаме и поредното научно доказателство. Изводите са на базата на статистически анализ на данни от 46 други изследвания за употребата на смартфони и влиянието им върху здравето, направени по целия свят в последните години, предава Daily Mail.
Американската агенция за контрол на храните и лекарствата пък отрича всякаква връзка, като казва, че "няма последователни или надеждни научни доказателства за здравословни проблеми, причинени от излагането на радиочестотна енергия, излъчвана от клетъчните телефони". Темата със сигурност ще продължи да бъде така спорна, а ние е добре просто да имаме едно наум.