Въпреки че науката напредва с все по-бързи темпове, а новите технологии й помагат все повече в откритията, които не спират да ни изненадват, на света продължават да съществуват мистерии, които все така са си неразгадани. 

Как едно от най-големите езера в света се превръща в пустиня

Как едно от най-големите езера в света се превръща в пустиня

Аралско море е само сянка на това, което е било някога

Подобен пример е подводният монумент Йонагуни, който по своята същност е скално образувание в близост до остров Йонагуни, най-южния от групата японски острови Рюкю. Той е открит за пръв път през 1986 г., а до ден-днешен се водят спорове относно произхода му и дали е дело на природата или пък на човека. А защо не и съвкупност от двете.

Със своята височина от 18 метра и дължина от 48 метра подводната структура впечатлява и със стъпаловидната си конструкция заради която се определя като пирамида. Смята се, че датира от преди цели 10 хиляди години. И ако това наистина е така, значи е създадена по-рано от египетските пирамиди и Стоунхендж и може да се определи като най-старата известна конструкция, създадена от човек.

Съществува и теория, според която подводният монумент се определя като "Японската Атлантида" и е доказателство за съществуването на една забравена древна цивилизация, която предшества дори възхода на земеделието.

Наскоро темата за създаването и значението на монумента отново излиза на дневен ред покрай дебат на двама учени - Греъм Ханкок и Флинт Дибъл в подкаста Joe Rogan Experience. "Виждал съм много шантави природни неща и не виждам нищо тук, което да ми напомня за човешка архитектура", твърди Дибъл.

Неговият събеседник пък е категоричен, че подводната пирамида прилича на всичко друго, но не и на нещо, което може да е "естествено" творение на природата. Според него, има достатъчно ясни знаци, че това е постройка, дело на човешка ръка - като всички акри и гравюри или пък почти перфектно оформените стъпала.

Ако наистина става дума за човешка дейност, то монументът Йонагуни застава редом до Гьобекли тепе в Турция - една от най-старите известни изкуствени структури, датираща от около 9500 г. пр.н.е. Според японски учени пък конструкцията е възможно дори да е част от изгубен континент, известен като Лемурия. И теорията е, че постройката е завършена пред 2000-3000 години, когато нивата на водата са били значително по-ниски и тя не е била изцяло потопена, пише New York Post.

Учени от Boston University пък определя монумента като класически пример за пясъчни седиментни скали, които се "разчупват по равнините и дават тези много прави ръбове, особено в район с много разломи и тектонична активност". И така тази теория определя Йонагуни като дело на природата - колкото и невероятно да ни звучи.

Най-старата човешка постройка в света е в наша южна съседка

Най-старата човешка постройка в света е в наша южна съседка

Защо си заслужава да се види

Изглежда дебатът ще продължи и надали след толкова десетилетия сблъсък на мнения скоро ще се стигне до единна позиция какво точно представлява въпросната подводна пирамида. Ако, разбира се, науката не успее да даде категорични доказателства в подкрепа на някоя от двете тези. Но подобни към този момент липсват.