Чували сме не една и две шеги за различията между половете - както в действията, така и в мисленето. Сигурно и самите ние често сме си правили извода, че мъжете и жените просто функционират по различен начин и нищо не може да се направи по въпроса.
А сега ново проучване на учени от Stanford Medicine ни дава нови доказателства, че различията са на чисто генетично ниво и мозъците на представителите на двата пола наистина няма как да мислят еднакво.
Изследователите правят експерименти с мъжки и женски мишки и анализират тъканта, извлечена от конкретни мозъчни структури. В резултат на това откриват над 1000 гена, които са много по-активни при единия пол в сравнение с другия.
Източник: iStock
А специфични групи мозъчни клетки формират специфично за пола поведение в различни ситуации - като "оценка, запознанства, чифтосване и мразене". Тези типични модели на поведение се изграждат в процеса на еволюция и са важни за оцеляването. Като например това мъжките плъхове лесно да разпознават дали техният събрат срещу тях също е мъжки, за да го нападнат, или пък е женски - за да започнат да го ухажват.
При женските мишки пък агресията е по-скоро майчинска, отколкото териториална, и те са готови да нападнат всеки, който представлява заплаха, независимо от кой пол е. Желанието им за ухажване пък се променя спрямо хормоналните цикли. Това са първични поведения, които са от съществено значение както за оцеляването, така и за възпроизвеждането.
Източник: iStock
Изследователите установяват също, че някои от гените, които се свързват с развитието на мозъчни разтройства, се срещат по-често при единия, отколкото при другия пол. Така например мъжете имат четири пъти по-висок риск от разстройства от аутистичния спектър, а пък жените са по-склонни да развиват болест на Алцхаймер и множествена склероза.
Открива се също така, че мъжкият мозък се нуждае от различни гени от женския, за да функционира по-ефективно. Активността на няколкостотин гена в четири мозъчни структури при жените пък зависи в голяма степен от техния месечен цикъл.
Именно в различните негови етапи варира и честотата на мигрените, епилептичните припадъци и психиатричните разстройства. Тези промени се дължат основно на разликите в нивото на естроген, предава Daily Mail.