В последните години все по-често чуваме за вредата от замърсяването - както върху природата, така и върху нас самите. Проблемите с мръсния въздух, микропластмасата и химикалите, които са навсякъде около нас, създават една мрачна прогноза за бъдещите поколения.
Според Д-р Шана Суон от Mount Sinai Medical Centre в Ню Йорк, човечеството е изправено пред "екзистенциална криза", породена от фталатите - химикали, използвани в производството на пластмаса, които въздействат на ендокринната система.
В новата си книга тя извежда и обяснява резултати от изследвания, които са повече от притеснителни. След проведен експеримент върху плъхове тя установява, че когато мъжките ембриони са изложени на въздействието на фталати, това увеличава сериозно шанса да се родят със свити гениталии.
Източник: iStock
А това оказва негативен ефект върху оплодителните им способности. Освен това, химикалът, който се използва в козметиката, фармацията, производството на играчки и къде ли още не, води и до понижаване на нивата на тестостерона.
Подобен ефект вече се наблюдава в световен мащаб, защото двойките с репродуктивни проблеми стават все повече. И при 40% от тях проблемът е при мъжа, предава Independent.
Източник: iStock
А мрачната прогноза на д-р Суон е, че ако количеството сперматозоиди продължава да намалява със същите темпове, то до 2045 г. може да достигне и нула. Това звучи наистина притеснително, а единственият начин да се предотврати е като се намали значително използването на фталати, както и на пластмасови изделия.
Д-р Суон също така припомня едно научно откритие, което смята за вълнуващо. През 2019 г. в Университета в Шефилд установяват, че съединение, открито в доматите, може сериозно за повиши качеството и количеството на сперматозоидите.
И това е като един лъч надежда на фона на предричането, че след няколко десетилетия бебетата, заченати по естествен път, ще са изключение от правилото.