Животът на Марс ни звучи все по-малко като научна фантастика и все повече като неизбежното бъдеще, за което трябва да почакаме още няколко десетилетия. А визия за това какво ще се случва на Червената планета вече ни предлага не само Илон Мъск.
Различни компании от целия свят вече представят своите концептуални проекти за бази на Марс, които се надяват да имат възможност да осъществят. Първо, разбира се, е осигуряването на транспорт до там, но е важно отсега да се помисли и как точно ще бъде организиран животът.
Една от идеите е на базираната в Тексас строителна компания ICON, която работи в партньорство с NASA. Черпейки вдъхновение от филма "Марсианеца", те създават 3D принтирана сграда, оборудвана с 55-инчов телевизор, фитнес зала и зони за отглеждане на различни растения за прехрана.
Calling all Martians! @NASA is recruiting four crew members for a year-long mission that will simulate life on a distant world, living in “Mars Dune Alpha,” a 3D-printed habitat. Want to take part in research for the first human Mars mission?
— NASA Mars (@NASAMars) August 6, 2021
Learn more! https://t.co/v3dL7qzRk9 pic.twitter.com/k5sviRXvtV
Местообитанието е с площ от 158 квадратни метра, носи името Mars Dune Alpha и в момента се строи в космическия център на Джонсън в Тексас. През есента на 2022 г. тя ще стане дом на четиричленен екипаж, който ще проведе симулационна мисия при условия, наподобяващи тези на Марс - ограничени ресурси, забавена комуникация, проблеми с оборудването и други.
Mars Dune Alpha се създава именно с конкретната си цел - да бъде "най-прецизното симулирано местообитание", което значи, че най-вероятно никога няма да го видим и на Червената планета.
Mars is calling.
— NASA Artemis (@NASAArtemis) October 19, 2021
To help us prepare for missions to the Red Planet, @NASA is working with partners to 3D-print Mars Dune Alpha, a simulated Mars habitat and future home to Mars mission simulation crews at @NASA_Johnson.
Learn more: https://t.co/sizJlzHPEG pic.twitter.com/2GkbwSdbH3
Друга концепция е Mars Case от базираната в Китай фирма Open Architecture, създадена в партньорство с китайския технологичен гигант Xiaomi. Проектът бе представен за пръв път още през 2018 г. като "компактно, самоподдържащо се жилищно пространство" с дължина и широчина и височина 1.95 м.
Това е "жив балон" прикрепен към основа, който може да бъде надуван, сгъван, опакован и разопакован като куфар. А в него има основна всекидневна, бюро, няколко стола и склад. Има дори прозорци, подобни на мехурчета, които изскачат при надуване. Уредите и осветлението в този мини марсиански дом могат да сe управляват през смартфон на марката Xiaomi.
OPEN Architecture unveils MARS Case housing prototypehttps://t.co/pZUETrroJV pic.twitter.com/aej6zqTGs3
— T H I S I S P A P E R (@thisispapermag) September 19, 2019
Друг китайски проект носи името Mars Base 1 и е дело на компанията C-Space. Симулаторът на Червената планета, построен в китайската пустиня Гоби, е с площ 53 330 кв.м. Китайската космическа агенция CNSA се надява лагерът да се превърне в център както за изследователи, така и за търсещи извънземни приключения, предава Daily Mail.
Базата се състои от девет модула, включително жилищни помещения, контролна зала, оранжерия и имитационна камера за декомпресия. Може да прюти до 60 души.
Inside The C-Space Mars Base 1 - Where Teenagers Live Like Astronauts. https://t.co/RWG9MpK9gG pic.twitter.com/QUN6v8YsoX
— GQ Australia (@GQAustralia) May 25, 2019
Учени от швейцарската Политехническа Федерална школа в Лозана (EPFL) пък проектираха самоподдържаща се изследователска база, която потенциално може да поддържа пилотирани мисии в продължение на няколко години.
Многоетапният план включва изпращане на робот на Марс за изграждане на базата, използване на природните ресурси на Червената планета и в крайна сметка изпращане на екипаж на повърхността й, който може да живее там поне девет месеца.
Scientists @EPFL_en have mapped out the steps required to build a self-sustaining research base on #Mars that would be #habitable for the long term. #ScienceSwitzerland https://t.co/Xo3TRhh62X pic.twitter.com/u8E36V0nq5
— Swissnex in China (@swissnexChina) September 10, 2018
Изследователската база ще се състои от три различни модула. В основата е централното ядро с височина 12.5 м и диаметър пет метра. То е планирано за склад на всички важни материали и стоки. Три капсули ще бъдат прикрепени към ядрото чрез въздушни шлюзове.
Планиран е и купол, който да покрие всички това и да го превърне в псевдоигу. Той е съставен от полиетиленови влакна и триметров слой лед. Куполът ще е и допълнително място за живеене, както и бариера за защита от радиация и начин за поддържане на постоянно налягане в базата.
От NASA призовават проектите за бази на Марс, които частните компании им изпращат, да бъдат възможни за изграждане чрез 3D принтиране. Тази технология улеснява в пъти процеса и премахва логистичните пречки като превозването на необходимите строителни материали, което е скъпо и сложно.