Едва ли има човек, който да не е чувал за Наклонената кула в Пиза. В друг град в Италия обаче се намират още две кули, които се считат за архитектурно наследство на страната, но са по-малко известни сред туристите.
Става въпрос за Гарисенда и Асинели, строени още през Средновековието в Болоня. Наскоро обаче Гарисенда, по-ниската, но по-наклонената от двете кули, разтревожи местните власти.
Причината за това са предположенията, че тя "потъва". И по-точно, че "сляга", (както е техническият термин), заради отслабването на земната основа.
Кметът на Болоня - Матео Лепоре, все пак има превантивен план за безопасност, който включва затварянето на околните улици и провеждането на допълнително наблюдение чрез инсталирането на сензори, които да дадат повече информация за състоянието на Гарисенда. Под кулата вече са поставени акустични сензори, чиято работа е да уловят звуците от получаването на пукнатини. Със специално махало се проследява и наклоняването ѝ от вятъра.
Източник: iStock
Гарисенда (вляво) и Асинели (вдясно)
Въпреки взетите мерки, ситуацията предизвиква политически дебати в Италия, където противниците на кмета са на мнение, че не се прави достатъчно. По думите на Лучия Боргонзони - заместник-секретар на италианското министерство на културата, кулата е била неглижирана през последните пет години.
Действително слягането на Гарисенда е проблем от години. Някога тя е била висока повече от 60 метра, но през XIV век се е "смалила" до под 50 метра. Любопитно е, че наклонът ѝ е около четири градуса - доста близко до този на Наклонената кула в Пиза.
И докато кметът на Болоня казва, че е твърдо решен да запази Гарисенда по възможно най-безопасния начин, тъй като е символ на града, на други места по света също има високи сгради, застрашени от "потъване".
Една от тях е например Millennium Tower в Сан Франциско. За небостъргача е изчислено, че потъва с около седем сантиметра всяка година, пише Architectural Digest.