Средната телесна температура на котките и кучетата е много сходна с човешката, но е малко по-висока от нашата - и в двата случая тя е между 38ºC и 39ºC, въпреки че котките могат да имат половин градус повече.

 Джанел и Стю Кларк - австралийската двойка, която обикаля света на мотори с три кучета

Двойката, която обикаля света на мотори с три кучета

Истински приключенци

И кучетата, и котките не се потят - телата им не са адаптирани като нашите към много екстремни промени в топлината. Когато усетят огромна жега, те задъхват с широко изплезен език - много по-често срещана и изразена реакция при кучетата. Те стават много чувствителни и търсят хладна повърхност, за да противодействат на топлината на тялото. Ако лапичките им се охладят, тази температурна промяна може да се разпространи към останалата част от тялото. Но какво да правим, ако домашния ни любимец прегрее и получи топлинен удар.

Топлинните удари причиняват увеличаване на сърдечната честота. Езикът и лигавиците посиняват, този процес се нарича цианоза и се причинява от липсата на кислород в кръвта - един от най-опасните симптоми.

Снимка 624847

Източник: iStock

Какво да правим, ако домашния ни любимец получи топлинен удар

Ако телесната температура на животното се повиши до 42ºC (или повече) и цианозата се идентифицира в него по синкавия оттенък на лигавиците, следващите 15 минути са жизненоважни за спиране на този процес, в противен случай засилването на тези състояния може да причини смърт на животното. В най-добрия случай - необратими щети, които намаляват бъдещото му качество на живот.

В случай на откриване на тези симптоми, трябва да се стремим да променим температурата на домашния ни любимец, но никога по екстремен или внезапен начин. Важно е да се случва постепенно. Можем да го намокрим внимателно с хладка вода, но не и да го поставяме под душа със студена. И в никакъв случай да не използваме лед или мокри кърпи.

Снимка 624848

Източник: iStock

Предлагаме му да пие хладка вода и не го пришпорваме, а му осигуряваме нужното пространство. След като кучето е стабилизирано, отиваме при ветеринар възможно най-скоро, за да може да помогне на нашия домашен любимец да замени изгубените минерали с интравенозно лечение. Ветеринарният лекар също така ще може да определи дали животното е претърпяло вътрешно увреждане: какво е нивото на коагулация, кръвно налягане и ще открие неврологични или бъбречни промени.

Кучета, ревност и наистина ли ревнуват домашните ни любимци

Ето защо кучетата всъщност не ревнуват

Какво означава поведението им

Какво да правим, за да избегнем топлинен удар

Много по-често се получава топлинен удар при кучета, тъй като те излизат непрекъснато навън. Първият съвет, който можем да дадем, е много очевиден, но изключително полезен: трябва да използваме най-хладните часове на деня, за да разхождаме кучето си в най-горещите летни месеци. Трябва да се уверим, че маршрутът, по който вървим, има достатъчно сянка и да не им позволяваме да ходи по много гореща настилка, защото това ще изгори лапичките им. Тъй като те са терморегулатори, жизненоважно е да не се нагряват прекалено.

Снимка 624849

Източник: iStock

Задължително е на разходка да взимаме вода и да му даваме да пие от време на време, дори ако сме близо до дома. Хидратирането на нашето куче по време на разходка е от ключово значение за неговото благополучие. Както за кучета, така и за котките, особено през лятото, е хубаво да внимаваме техните купички за вода да са винаги пълни и винаги на разположение. Важно е да не им слагаме лед и много студената вода, защото не е добре за здравето на животното, но пък е хубаво да обърнем внимание на честата смяна на водата, така че винаги да имат на разположение прясна.

БДЗП, Николай Терзиев, кучета за борба с отровите, Барс, Пойзън, Дубай и колко полезни са за опазването на природата

Кучетата, които спасяват животи

Николай Терзиев от БДЗП за неоспоримия принос на кучетата за борба с отровите за опазването на дивата природа

Не бива да оставяме домашния си любимец на балкона, терасата или вътрешния двор, особено ако слънцето напича там през деня. Животните винаги трябва да имат изход, в случай че усетят, че жегата започва да става непоносима, отбелязват от Hola. Затова и на всяка цена трябва да избягваме да оставяме кучето или котката си заключени в колата или във всяко малко пространство без вентилация.