За съжаление, новините, свързани с бъдещето на света, не са оптимистични. Доклад на Службата за намаляване на риска от бедствия към ООН трябва да накара и политическите лидери, и всички нас, да се замислим.
Според експертите на специализираната агенция към ООН, броят на природните бедствия от 2000 г. досега е достигнал 7348, а това е двойно повече в сравнение с предишния период от 20 години.
Природните бедствия като наводнения, бури, засушавания и горски пожари са пряко свързани с климатичните промени. Китай, САЩ и Индия са трите държави с най-голям брой бедствия от 2000 г. до 2019 г. А осем от първите 10 държави в списъка са в Азия.
Източник: iStock
Всички тези стихии са отнели живота на 1.23 милиона души за последните 20 години. Почти три трилиона долара са изразходвани за възстановяване, което също е двойно повече от предходния 20-годишен период. Тази сума може да е многократно по-висока, защото страните от Азия и Африка не правят оценка на понесените материални щети.
По думите на ръководителя на Службата за намаляване риска от природни бедствия Мами Мицутори през последните 20 години се наблюдава нарастване на катастрофичната вулканична дейност и на земетресенията.
Източник: iStock
"Озадачаващо е, че ние съзнателно продължаваме да сеем семената на собственото си унищожение, въпреки науката и доказателствата, че превръщаме единствения си дом в необитаем ад за милиони хора", казват експертите.
За да се избегне това, светът трябва да действа спешно, за да инвестира в превенция, адаптиране към изменението на климата и намаляване на риска от бедствия, казва Мицутори, цитирана от Daily Mail.