Покрай коронавирус пандемията променихме навиците си за хигиена не само навън, но и у дома. Почистването на къщата се превърна в обезопасителна дейност, като същевременно задълбочихме познанията си за хигиената вкъщи.

Градовете, светлинното замърсяване и как влияе на естествения цикъл на растенията

Още една вреда от светлинното замърсяване

Как светлината обърква дърветата

Покрай това попаднахме и на информацията, че по-голямата част от праха у дома всъщност се състои от мъртви клетки от кожата на обитателите му.

Дали това е мит или истина решават да проверят от Live Science. Да, клетки човешка кожа са част от праха вкъщи, но има и много други като боя, текстилни влакна, мухъл, косми от домашни любимци, строителни материали, полени, части от насекоми, пепел, бактерии, пръст и други.

Снимка 590840

Източник: iStock

Голяма част от сведенията са от изследване, наречено Canadian Dust Study, за наличието на олово в канадските домове. Според него доминиращата съставка на праха в къщата се определя от местоположението.

Новопостроени жилища "разполагат" с най-много строителна прах, такива в големите градове - с отпадъчни материали от изгорели газове на автомобили, а такива в по-близки до природата къщи - с пръст и природни материали.

Снимка 590839

Източник: iStock

По-отдавна строените домове според изследването Canadian Dust Study имат по-висока концентрация на олово заради боите, използвани в предните десетилетия, които са на такава основа.

Генералното заключение на Live Science е, че около 60 % от праха в дома се "произвежда" в нея от обитателите й и дейностите в нея, а 40 % - от заобикалящата я среда.