Зубрите (Bison bonasus), известни още като европейски бизони, са най-големите сухоземни бозайници в Европа. Те са близки родственици на американския бизон, но се различават по някои физически и поведенчески черти.
Зубрите са били широко разпространени в Европа, но през XX век са изчезнали от дивата природа поради лов и загуба на местообитания. Последните диви екземпляри са изчезнали през 1927 г. Видът оцелява благодарение на няколко животни, запазени в зоопаркове.
В България зубрите не са местен вид в съвременната история, но са съществували в миналото. От няколко години насам има опити за реинтродукция на зубри в страната като част от европейскиte усилия за възстановяване на популацията им в дивата природа в подходящи естествени местообитания, каквито са Родопите.

Източник: iStock
Юни месец в Източни Родопи се родиха първите три за тази година зубърчета. Новите попълнения в стадото "уловени" от фото-капани, разположени на територията на ДУ "Студен кладенец" .
Oбикновено зубрите започват да се размножават след тригодишна възраст. Бременността трае като при хората - девет месеца. Раждат по едно малко и се грижат за него до две години. Малко преди раждането майката се отделя от стадото и се присъединява отново към него след като роди и малкото укрепне. След като се присъединят към групата за новороденото започват да се грижат и по-младите женски. С последното попълнение зубърското стадо в Родопите наброява 22 животни, разбираме от Facebook страницата на Rewilding Rhodopes.
От екипа на "По-диви Родопи" ни припомнят, че първите няколко дни след раждането на малките са критични и през този период е препоръчително да не се доближават и безпокоят животните, тъй като стресът и безпокойството може да се отрази негативно на малките и майките.
Макар и вече отраснали, хубаво е да се знае, че посетителите в района трябва да уважават дивите животни и да позволят възстановяването на природата и природните процеси, като за целта използват само отредените туристически маршрути и пътеки и поддържат разумна дистанция, която да гарантира освен необезпокояването на дивите животни и тяхната собствена безопасност и сигурност.