Рекордните 46°C бяха измерени вчера в Мора, Португалия. Голяма част от градовете в Европа също страдат от жегата макар и с не толкова фрапиращи температури - 40°C в Севиля, 38°C в Париж, 37°C в Атина, 36°C в Брюксел и Франкфурт, 33°C в Лондон.
Горещите вълни вече не са прецедент - това е причината много лекари да наричат жегата "тихия убиец". И имат голямо основание за това.
Колко хора умират от горещото време?
Приблизително половин милион души всяка година. Средният годишен брой на жертвите е по-голям от този при войни или тероризъм, но по-малък от този при катастрофи или замърсяване на въздуха.
Жегата обаче рядко се посочва като пряка причина за смъртта, тя влияе индиректно. Жертвите на горещината умират преждевременно от заболявания, които се влошават при топло време, като сърдечни, белодробни или бъбречни болести.

Източник: GettyImages
Във Франкфурт хората се предпазват от слънцето с чадъри за дъжд
Как горещите вълни вредят на здравето?
Високите температури натоварват човешкото тяло. Сърцето и бъбреците работят на максимум, за да поддържат тялото охладено.
Хората, принудени да бъдат навън в жегата - строители, фермери, хора без дом, са най-податливи на топлинен стрес и последващ топлинен удар. Възрастните с хронични заболявания са по-голямата част от жертвите на екстремно горещото време.

Източник: GettyImages
Туристи в Атина търсят сянка
Защо горещините стават все по-интензивни?
Използването на изкопаеми горива, което продължава повече от век, е създало замърсяване в атмосферата, което задържа слънчевата енергия и загрява планетата.
Средната глобална температура се е повишила с около 1.3°C спрямо прединдустриалното време. Има и доказателства, че климатичните промени влошават горещините чрез отслабване на теченията в атмосферата.
Учените смятат, че това увеличава появата на така наречените "топлинни куполи" - области с високо налягане и горещ въздух, които могат да останат застопорени над даден регион с дни или дори седмици, пишат Guardian.

Източник: GettyImages
По-възрастните са по-заплашени от последствията от горещините
Как да останем в безопасност по време на гореща вълна?
Избягваме да излизате навън в най-горещите часове на деня и гледаме да сме на сянка, ако се налага. Домът ни ще е по-хладен, ако държим прозорците затворени през деня и ги отваряме след залез, когато навън стане по-хладно. Съветът на лекарите е да се пие много вода, да се носят свободни дрехи и да не забравяме да проверяваме възрастните си роднини, и познати.