Както всеки сектор в икономиката, така и строителството се стреми да следва най-новите иновации, да разширява възможностите си и да отговаря ефективно на икономическите и екологичните предизвикателства. Архитектите вземат предвид всички тези фактори при създаването на своите проекти. Макар че основната задача на архитекта е да трансформира желанията и нуждите на клиента в конкретен план, той също така трябва да предложи оптимални решения от гледна точка на функционалност и естетика, като същевременно запознае клиента с най-актуалните тенденции в строителната индустрия.
При изграждането на еднофамилна къща можете да изберете типови проекти или индивидуални, ако желаете. Стандартните проекти са по-евтини, но ви дават по-малко свобода и означават големи компромиси. Индивидуалните проекти дават повече свобода при планирането, което е особено важно, като се има предвид, че една къща обикновено се строи само веднъж в живота. За проекти на индивидуални къщи архитектите обикновено взимат между 2 и 5% от общата стойност на инвестицията.
Разгледайте някои от най-новите тенденции в архитектурата, които може да приложите при изграждането на семейна къща.
"Зелената" идея в архитектурата
"Зеленото" строителство не е само принцип в архитектурата, то е идея, която поставя екологичната устойчивост в центъра на вниманието и се грижи за опазването на ресурсите, намаляването на строителните отпадъци, като същевременно набляга на възобновяемите енергийни източници. Все повече и повече се акцентира на енергийната ефективност, а тя е една от основните съставки, независимо дали става дума за изграждане на еднофамилна къща или голяма жилищна или офис сграда.
Задачата на архитектите вече не е само да създават функционални, естетически красиви сгради, но и да минимизират въздействието им върху природата. Това се постига по няколко начина, един от които е пасивният дизайн.
Чрез него се намалява консумацията на енергия, необходима за отопление, охлаждане и вентилация. Пасивният дизайн включва няколко неща: размери и разположение на стъклените повърхности, ориентация на обекта, засенчване, зеленина. При правилна ориентация на къщата може да се използва максимално "безплатната" енергия на слънцето през зимата, респективно да се осигури сянка през лятото. Най-малко количество слънчева енергия идва от северната страна, докато прозорците с южно изложение са добър начин да се възползвате от слънчевата топлина през зимата. С помощта на дървета температурата може да се намали с 8 градуса през лятото, като по този начин се намаляват разходите за климатизация. Количеството естествена светлина ще зависи от размерите и разположението на прозорците.
Използване на естествени материали в строителството
Един от най-популярните естествени материали в историята е дървото. Той все още е застъпен, но архитектите се обръщат и към устойчиви алтернативи като бамбук, корк, овча вълна за изолация, глина и слама...
Все повече се използват рециклирани материали като метал, обработено дърво от съборени сгради и стара дограма. Същността е повторната употреба или рециклирането на строителните материали и използването на материали, които може да се използват отново и отново. Рециклирането създава материали за нови продукти и намалява използването на суровини.
Интелигентните технологии в архитектурата
Въвеждането на интелигентни технологии в домовете направи възможно управлението на различни процеси от разстояние, подобряване на функционалността. Вече не само мобилните телефони и компютрите са "умни", вече "смарт" са и видеонаблюдението, осветлението, звънците в къщата, термостатите за температура.
Например, днес можете да включите отоплението от работното си място, преди да се приберете у дома, и ще намерите топъл дом, който ви очаква. С помощта на мобилно приложение днес можете да отворите вратата на гаража, да поливате автоматично растенията и тревата, когато сте на почивка.
Системата за "умна" къща дава възможност за дистанционно управление на осветлението, включване и изключване на устройства чрез сензори в зададени часове и настройка на алармената система. Интелигентните инсталации се управляват лесно и бързо.
Акцент върху кухнята и банята
Кухните вече не са просто места, в които се приготвят ястия, те са много повече - места, където общуваме и прекарваме време с любимите си хора. Затова днес те са по-големи и по-елегантни. Често имат два острова вместо един, което увеличава работното пространство, създава повече места за съхранение на нещата.
Баните вече не са най-малките стаи в дома, както бяха преди. Днес те са направени така, че да дават на своите потребители усещането за СПА център.
Както всеки сектор в икономиката, така и строителството се стреми да следва най-новите иновации, да разширява възможностите си и да отговаря ефективно на икономическите и екологичните предизвикателства. Архитектите, включително тези, които можете да намерите на платформи като Daibau.bg, вземат предвид всички тези фактори при създаването на своите проекти. От енергийно ефективни подходи и интелигентни технологии до използването на естествени материали, всяка от тези тенденции има много предимства, с които един добър архитект трябва да ви запознае.