Всички знаем, че със своите 8 849 метра връх Еверест е най-високият връх в света, но как разбрахме това? Всъщност, как да разберем колко висока е всяка планина? Най-традиционният начин за измерване на височината на планината включва някои тригонометрични умения.

Това е метод, наречен триангулация, който изисква да знаем разстоянието между две точки на земята и ъгъла между двете точки и върха на планината.

Височината на планините обаче се измерва от морското равнище, което теоретично би трябвало да е еднакво на цялата планета - така че определянето му също изисква човекът, който извършва измерването, да знае надморската височина на точката, от която измерва, както и отчитане на кривината на Земята.

Снимка 681186

Източник: iStock

Когато става въпрос за измерване на ъглите, нещата трябва да са малко по-точни от задържането на пластмасов транспортир - това е мястото, където се появява теодолит, изглеждащ като телескоп тип оптичен прецизен инструмент, който може да измерва както хоризонтални, така и вертикални ъгли.

119 тона отпадъци и човешки останки - колко по-чист е Еверест сега

119 тона отпадъци и човешки останки - колко по-чист е Еверест сега

Проблемът изисква все по-сериозни мерки

С два ъгъла и дължината на едната страна на "триъгълника" след това можем да включим всички тези числа в няколко тригонометрични формули (правилото за синус и Хероновата формула могат да помогнат) и ето го - имаме височината на планината.

Снимка 681187

Източник: iStock

Въпреки това, този исторически използван метод не е непременно най-точният. Когато офицерът от британската армия сър Андрю Скот Уо и неговият екип измерват връх Еверест като част от Голямото тригонометрично изследване, се намесва земната атмосфера.

До върха на Килиманджаро и обратно - мрак, студ, камъни и малко въздух

Мрак, студ, камъни и малко въздух - до върха на Килиманджаро и обратно

Кратък наръчник какво да очакваме, докато покоряваме най-високия връх на Африка - Ухуру

Светлината може да се огъва в атмосферата, известна като атмосферна рефракция, поради промени в плътността на въздуха. Това става по-изразено на по-големи разстояния и тъй като тогава кара обектите да изглеждат по-високи или по-ниски, отколкото са в действителност, направените измервания често се оказват неточни.

Снимка 681185

Източник: iStock

В днешно време е много по-лесно и много по-точно да се измери надморската височина на планината, като се използва GPS. Това е хубаво нещо, когато става дума за връх Еверест, защото височината му всъщност може да се промени - не поради промени в методите за измерване, а поради геоложки събития като земетресения.