Връх Еверест е най-посещаваният от всички алпинисти ентусиасти и професионалисти. Изкачването му с помощта на шерпи струва хиляди долари, записването става с месеци, а дори и години напред. Големият човешки поток към най-високия връх в света води и до последствия, които не са особена изненада.
През годините мнозина смъртта си по планинските склонове, а други пък не ценят достатъчно природните забележителности и оставят своя отпечатък върху тях под формата на огромни количества боклук. Затова и властите в Непал наложиха някои ограничения с цел овладяване на ситуацията.
Още през 2019 г. започва активна кампания за почистване на Еверест, който често е наричан и "най-високото сметище в света". В нея се включват както военни, така и шерпи, и доброволци. А резултатите за последните пет години са колкото удовлетворяващи, толкова и притеснителни от гледна точка на количеството боклук, произведено от устремените към върха - общо 119 тона боклуци, 14 човешки трупа и човешки останки.
Източник: iStock
От непалската армия обявиха, че само за 55 дни от началото на годината са успели да съберат и транспортират от пътя до Еверест цели 11 тона отпадъци, както и четири човешки скелета и едно тяло на починал човек.
Освен най-високия връх в света, операцията по почистване включва и връх Лхотце, както и планината Нупце, който също в последните години става все по-пренаселени, а това води до увеличаване и на количеството генерирани отпадъци.
С цел намаляването им, непалските власти въвеждат и други мерки. Сред тях е поставяне на проследяващи устройства на всички, тръгнали към върха.
Освен това ги снабдяват със специални торби, в които да събират непотребното. Подобни, но биоразградими, са предназначени за физиологичните им нужди. Освен това се планира и по пътя към върха да се командироват рейнджъри, които да следят за чистотата, пише News9Live.
Тази година по време на активния сезон са издадени общо 421 разрешителни за изкачване на Еверест. Това е по-малко в сравнение с миналогодишния рекорд - 478 броя. Осем са загиналите или безследно изчезналите, чиито останки също най-вероятно ще бъдат намерени по време на следващите мисии по почистване на планинските склонове.
Trash is piling up on Mount Everestpic.twitter.com/ESPU7PdkWN
— Wolf of X (@tradingMaxiSL) February 21, 2024