Плановете на NASA за Луната и следващите мисии Artemis са ясни отдавна. През 2025 г. на повърхността на спътника на Земята трябва да кацне американски екип, част от който ще са първата жена и първият цветнокож, които ще имат тази чест. Но космическата агенция иска много повече и явно знае как да си го вземе.
Според новa информация на сайта на NASA, през следващото десетилетие се очаква екипите й да започнат да добиват ресурси на Луната. Една от първите и основи цели е разкопаване на почвата, което се планира да се случи до 2032 г.
След броени дни агенцията ще изпрати тестово свредло за събиране на лунна почва, като целите са изграждането на преработвателен завод до 2032 г. Но на този етап става дума за буквално "драскане" на повърхността.
Happy #LunarNewYear to all those who celebrate!
— NASA_SLS (@NASA_SLS) January 22, 2023
Lunar New Year marks the arrival of spring and the beginning of a new year on the lunar calendar. During the #Artemis I mission @NASA_Orion captured beautiful imagery of the Moon.
View more photos >> https://t.co/74Vn1EhmIr pic.twitter.com/8QIhhcqMKC
В момента австралийската космическа агенция разработва полуавтономен марсоход, който ще се използва за събиране на проби от повърхността на Луната през 2026 г. Доказано е, че лунната почва съдържа кислород под формата на оксиди. И сега учените ще трябва да намерят начин ефективно да го извлекат с помощта на друго специфично оборудване.
Това е от съществено значение за доброто познаване на условията на живот там, за да може един ден да се сбъдне и мечтата за създаване на колония. А за постигането й от космическата агенция планират да си партнират с редица международни компании - както частни, така и държавни.
Presenting: The Moon
— NASA_SLS (@NASA_SLS) December 8, 2022
Cameras mounted on the crew module of @NASA_Orion captured these views of the Moon’s surface during its second and final close approach of the lunar surface.
More great photos from Orion are posted daily to Flickr >> https://t.co/74Vn1EhmIr pic.twitter.com/Z4Nqz5JdoZ
За изследователите и астронавтите е много важно и да намерят начин за създаване на запаси от кислород и вода на сухата повърхност на Луната, в чиято атмосфера няма въздух, годен за дишане. Надеждите са да се открият и достатъчно естествени ресурси, които да позволяват тяхното добиване на място. А следващата стъпка ще е търсене на желязо и други редкоземни елементи, които може да се съдържат в слоевете на естествения спътник на Земята, предава Reuters.
Агенцията се стреми да определи количествено потенциалните ресурси, включително енергия, вода и лунна почва и с цел привличане на търговски инвестиции. Те пък ще бъдат полезни за провеждането на повече изследвания и експерименти, както и за създаването на благоприятни условия на живот.
Очаква се първите клиенти да бъдат частни компании, притежаващи космически ракети, които биха могли да използват ресурсите от гориво или кислород на Луната. Така в общи линии се очертава NASA да прави бизнес в Космоса и вероятно да стане монополист що се отнася до ценните ресурси.