Повече от 50 години след стъпването на човешки крак на повърхността на Луната, космическата агенция на САЩ има големи планове за близкото бъдеще. Последните години имаше не една и две неуспешни безпилотни мисии до естествения спътник на Земята, но надеждите са, че тази усилията все на някоя страна ще се увенчаят с успех.  

Все по-близо и все по-далеч от Луната - защо NASA отложи мисия за стотици милиони

Все по-близо и все по-далеч от Луната - защо NASA отложи мисия за стотици милиони

И какво предстои

И най-вероятно това ще бъде САЩ, с което ще се проправи път към успешното реализиране на плановете през 2027 г. отново да имаме човешко присъствие на Луната. През лятото на 2024 г. NASA и SpaceX се наложи да отложат мисията Viper, включваща достигане до лунната повърхност и пускането на нея на роботизирани машини, за септември 2025 г. А докато дойде време за нея, в агенцията няма да скучаят.

2025 г. започва ударно с мащабна мисия, планирана за днес, 15 януари. На борда на Falcon 9 на SpaceX към Луната ще се отправят два роботизирани лунохода на компаниите Firefly и Ispace.

Ако всичко върви по план, в продължение на 45 дни Blue Ghost на Firefly ще пътува към по-близката до нашата планета страна на Луната, която е и крайната им цел и обектът на обследване, което ще продължи около 14 дни. Това е първата подобна мисия за компанията, но втора за японската Ispace, която си е научила урока след първия провал през 2023 г.

Затова сега техният летателен апарат Resilience ще пътува в пъти по-бавно към крайната си дестинация и се очаква това да отнеме между четири и пет месеца. На борда му се намира малък луноход, оборудван с всевъзможни инструменти, включително за тестване на производство на храна от водорасли и проверка на лунната гравитация.

През февруари пък с интерес от всички фенове на космическите постижения се очаква новата мисия на Intuitive Machines, които планират да достигнат до южния полюс на Луната - много важен от изследователска гледка точка район, защото се смята, че именно там са най-големите ледени залежи. 

С нетърпение очакваме и първия прототип на луноход от Blue Origin. Той ще носи името Blue Moon и е един от двата избрани летателни апарата, които да осигурят сигурното приземяване на лунната повърхност по време на следващата мисия с екипаж до нея под ръководството на NASA, обяснява CNN.

С това опитите за достигане до Луната, планирани за тази година, далеч не се изчерпват. Например SpaceX ще изпрати най-големия и мощен космически кораб Spaceship на мисия до нея, която обаче все още няма фиксирана дата.

Как човешкото (без)действие влияе на условията на Луната

Как човешкото (без)действие влияе на условията на Луната

Една интересна взаимовръзка

И едно е сигурно - 2025 г. ще е доста наситена откъм космически събития и може да се окаже повратна точка за бъдещето на човечеството, на което изглежда вече Земята доста му е отесняла. Е, със сигурност до края й човешки крак няма да стъпи на Луната, но изглежда доста роботизирани машини ще успеят да го направят, което също е немалко постижение.