Един красив букет цветя може да бъде не само прекрасен подарък за специален повод, но и допълнителен щрих, който да внесе свежест в дома ни. За съжаление обаче, от момента, в който поставим цветята във вазата, те започват да увяхват.

Мръсната истина за розите, които се продават в Деня на влюбените

Мръсната истина за розите, които се продават в Деня на влюбените

И защо е важно да знаем произхода им

Каквито и да са цветята, издръжливостта им обикновено е няколко дни до седмица. И въпреки това има как да ги запазим свежи за най-дълго. Ето шест стъпки, които ще ни помогнат да удължим максимално живота на цветята.

Подрязване на стеблата

Като за начало е важно цветята ни да са с подрязани стебла. Така ще могат да се хидратират по-добре. Нужно е да отстраним само няколко сантиметра, по възможност под ъгъл от 45 градуса, за да увеличим максимално площта, през която цветята ще поемат вода. Полезно е да да отрежем стеблата под топла (но не гореща) течаща вода, за да се хидратират веднага.

Снимка 703809

Източник: iStock

Повторното подрязване на стеблата при смяна на водата също ще помогне на цветята да останат свежи за по-дълго. А когато ги поставяме във вазата, е добре да не докосват дъното ѝ, за да могат по-лесно да поемат вода.

Отстраняване на долните листа от стеблата

След подрязването на стеблата, е добра идея да отрежем или откъснем долните листа, които биха останали потопени във водата. Те могат да я замърсят с бактерии и това да доведе до по-бързото увяхване на букета. Важно е водата във вазата да остане чиста, за останат цветята не само свежи за по-дълго време, но и по-ароматни.

Предпазване от пряка светлина и топлина

Добре е да не позиционираме букета на място с пряка слънчева светлина, тъй като свежо подрязаните стебла са изненадващо чувствителни към нея. Цветята не обичат също така много топлина и висока влажност. Най-добре виреят в по-хладна среда.

Ежедневна смяна на водата

Вече споменахме, че за да запазим свежестта, но и аромата на цветята, е важно да сменяме водата редовно. В идеалния случай всеки ден. Но когато го правим, е добре и да почистваме дъното на вазата, ако се е натрупала мръсна утайка. След това пълним съда около три четвърти от обема му с вода и поставяме цветята.

Снимка 703810

Източник: iStock

Отстраняване на увехналите цветя

Ако забележим, че някое от цветята в букета е увехнало, трябва да го отстраним възможно най-бързо. Подобно на свежите плодове и зеленчуци, цветята отделят етилен - газ, който вреди на живите цветя наоколо. За да избегнем някое от увехналите цветя да увреди останалите, е добре да го премахнем веднага.

Подхранване на цветята

Често букетите идват с пакетче, чието съдържание е предназначено да удължи живота на цветята, когато е добавено във вазата с вода. Добре е обаче да разбъркаме старателно съдържанието, за да не се утаи, а след това да добавяме още на всеки два до три дни след смяна на водата.

Работа може да ни свърши и малко захар, но тъй като самостоятелно тя може да предизвика размножаването на бактерии, е добре да бъде комбинирана с оцет или лимонов сок. Съотношението е 2 с. л. оцет или лимонов сок на 1 с. л. захар. Това ще помогне за балансиране на нивата на PH на цветята.

Грешно ли е да пресаждаме цветя през зимата

Грешно ли е да пресаждаме цветя през зимата

И 6 причини да го направим

И не на последно място, важно е да имаме предвид, че дълготрайността на различните цветя варира. Така например карамфилите издържат много по-дълго от божурите - първите до 2 седмици, а вторите - до 1 седмица. Розите също остават свежи до 1 седмица, хортензиите - до 1-2 седмици, а лалетата - до 10 дни. За да ни радват цветята максимално дълго, трябва да ги купим и максимално свежо откъснати, пише Real Simple.