От всички сетива, на които обичаме да се отдаваме, миризмата често се пренебрегва - но правилните аромати могат да бъдат точно това, от което мозъкът ни се нуждае, за да продължи да функционира добре и в напреднала възраст.

Може ли приемът на повече магнезий да ни предпази от деменция

Защо е важно да приемаме повече магнезий

И с кои храни да си го набавим

Изследователи от Калифорнийския университет в Ървайн наскоро откриват сериозни доказателства, че обогатяването на въздуха с аромати подобрява когнитивното представяне чрез укрепване на критичната връзка между неврологичните области, включващи паметта и вземането на решения.

Техният експеримент, който включва 43 мъже и жени на възраст от 60 до 85 години, предполага, че когнитивен спад и състояния като деменция могат да бъдат забавени чрез просто разпръскване на различен избор от миризми в спалнята преди лягане всяка вечер.

Снимка 628641

Източник: iStock

Поддържането на старото сиво вещество стимулирано с напредване на възрастта, е жизненоважно за поддържане на добро когнитивно здраве. Това не означава просто да сме в крак с ежедневната кръстословица, а да напълним околната среда с всякакви гледки и звуци, които мозъкът да "дъвче".

За много животни е доказано, че обогатяването на околната среда с миризми стимулира невропластичността. Затова и не е трудно да се повярва, че хората също могат да се възползват от изживяването на сложен "ароматен пейзаж". От физиологична гледна точка способността ни да откриваме миризми се влошава, преди когнитивната ни способност да започне да намалява. Загубата на това усещане също корелира със загуба на мозъчни клетки, намеквайки за силна връзка между обонянието и неврологичната функция.

Снимка 628640

Източник: iStock

"Обонятелното усещане има специалната привилегия да бъде пряко свързано с вериги на паметта на мозъка", казва невробиологът Майкъл Яса.

За да определят дали когнитивният спад може да бъде спасен с този вид сензорна стимулация, Яса и колегите му предоставят на 20 от новобранците в проучването асортимент от натурални масла, съдържащи аромати на роза, портокал, евкалипт, лимон, мента, розмарин и лавандула.

Останалите от групата са снабдени с "фалшива", която съдържа следи от ароматизатор. Всички участници трябва да използват едно от маслата с дифузер, за да парфюмират дома си в продължение на два часа всяка вечер за период от шест месеца, като редуват ароматите.

След това е използвана група от невропсихологични тестове за сравняване на паметта, вербалното учене, планиране и уменията за превключване на вниманието на доброволците преди и след шестмесечния опит.

Снимка 549200

Източник: iStock

Учудващо, има ясна разлика от 226% между отговорите, дадени от тези, които са изложени на различни аромати, и индивидите в контролната група. Сканиране на мозъците им също разкрива значителна промяна в анатомията, свързваща областите на мозъка, които са критични за паметта и мисленето в рамките на тестовата група.

Тъй като всички доброволци са с подобно добро психично здраве, изследователите имат за цел сега да видят дали резултатите продължават да са валидни за хора, които вече са диагностицирани със степен на когнитивна загуба.

Нивата на холестерол и връзката им с риска от развитие на деменция и Алцхаймер

Връзката между холестерола и деменцията

Още една причина да го следим изкъсо

Независимо от възрастта или състоянието на ума, да дадем нещо на носа си, когато светлините изгаснат и настъпи тишина, е приятен начин за упражняване на ума през нощта, смятат и от IFL Science.