Покрай десетките задачи в деня на съвременния човек е лесно да пренебрегнем четенето за сметка на някое по-лесно за изпълнение забавление за свободното време - гледане на сериали или безцелно скролване в социалните медии.

5 начина да пренебрегнем телефона за сметка на книгите

5 начина да пренебрегнем телефона за сметка на книгите

И да живеем по-пълноценен живот

На всички ни е ясно, че с това не си правим услуга. Затова през 2025 г. си обещаваме да посвещаваме повече от времето си на книгите. А съветите на настоящето жури на наградите Букър ще ни помогнат да го направим по-лесно.

Приятел по четене

Според артиста Едмънд де Вал трябва да имаме приятел, с когото редовно да четем едно и също заглавие, след което да говорим за него. Така превръщаме четенето в естествена част от живота си.

Стриктен график

Писателката Сара Колинс пък съветва да се отнасяме с четенето като с работа - да блокираме време от деня си на него и да спазваме "ангажимента си" към книгата.

3 книги за уикенда от Саманта Харви, Итало Калвино, Карън Суон

3 книги за уикенда

Настройваме се за Коледа

Бавно четене

"Винаги съм била привърженик на бавното, но редовно четене. Не смятам, че живеем по-заето от хората в миналото, но живеем във времена с много повече разсейващи фактори. Винаги казвам на студентите си, че когато се събудят сутрин, вместо веднага да вземат телефона си, да прекарат 15-20 минути в четене на "Война и мир". Така в края на 12-седмичен семестър могат да са прочели цялата книга", казва авторката Юн Ли.

Четене вместо скролване в метрото

Според редакторката Джъстин Джордан трябва да оставим телефона си и да го заменим с книга, докато пътуваме в градския транспорт, храним се или чакаме някъде.

Добро утро с книга

Музикантът и член на Букър журито за 2024 г. Нитин Сони също смята, че график за четене е от полза. "Лично аз обичам да чета между пет и девет сутринта, когато умът ми е ясен и денят ми още не е започнал", казва той пред thebookerprizes.com.