Пролетта най-после трайно се настани и по нашите географски ширини, като температурите вече ни напомнят за предстоящото лято. И понеже съвсем скоро времето ще е подходящо за бански, е време да подготвим и басейна за сезона.
Както повечето неща в дома и градината, и за раззимяването на басейна има правилен начин, който ще ни спести допълнителна неприятна работа.
И той е да започнем с внимателно измитане на натрупалите се листа, клонки и други отпадъци по покривалото му. Така по-малко от тях ще се озоват в самия басейн впоследствие.
Следва вдигането на самото покривало. Първо откачаме щипките, които го придържат, след което пристъпяме към издърпването му. За целта двама човека застават от двете страни на покривалото и, работейки от единия край на басейна към другия, постепенно разкачат пружините му.
Когато разкачим и тези на последната къса страна, заставаме в двата ъгъла, хващаме краищата на покривалото и го издърпваме върху тревата. След това трябва да намерим твърда повърхност в двора, на която да опънем покривалото, да го измием с маркуч с вода и препарат, ако такъв е препоръчан от производителя, и да го оставим да изсъхне. Чак след това може да го навием на руло и да го приберем за лятото.
Следва изваждането на анкерите за покривалото на басейна, към които са били закрепени пружините му. За целта използваме шестограма, с която да развием и махнем или навъртим надолу анкерите в зависимост от вида им.

Източник: iStock
Идва ред на монтирането на стълбите и перилата на басейна. Препоръчително е да напръскаме захващащия им механизъм с лубрикант за метал, за да могат да се закрепят възможно най-стабилно. Хромираните части се почистват с препарат за хром преди да бъдат монтирани.
Ако сме закупили нова помпа, нагревател или филтър, сега е моментът да го инсталираме. Също така сега се сменят дренажните тапи, клапаните и манометрите, ако има нужда.
С помощта на градински маркуч започваме да пълним басейна, за да може да измием стените и дъното му с телескопична четка. Можем да използваме и робот за почистване на басейн, ако разполагаме с такъв.
Докато почистваме, продължаваме да пълним басейна с вода и да настройваме филтъра на изпускане. Така водата заобикаля филтъра и излиза директно през тръбата за обратно промиване - това спестява износването на филтъра.

Източник: iStock
Време е за пълнене на помпата с вода и включване на захранването. Следва тестването на вода и, в зависимост от резултатите, добавяне на препарати като хлор, стабилизатори, алгициди.
След всички тези стъпки трябва да оставим водата да се стабилизира в рамките на поне 24 часа и да я тестваме отново. Ако всичко е наред, е време за първото къпане в басейна за годината, пишат The Spruce.