Доматите са една от най-популярните култури, отглеждани от любителите градинари. Колкото и вкусен и масов да е доматът обаче, има някои трикове при засаждането и отглеждането му, чрез които ще постигнем по-добри резултати.
Нещата започват още от засаждането му в градината. Ако искаме силно и здраво растение, изрязваме долните листа с чиста лозарска ножица, след което засаждаме стеблото възможно най-дълбоко.
Някои градинари дори засаждат разсада хоризонтално, защото се образуват повече корени. Така растението развива здрава коренова система. Спокойно можем да оставим над повърхността стебло с височина 8-10 см. Изпробвано е и работи.

Източник: iStock
Изпробвалите метода съветват да не се притесняваме да засаждаме доматите прекалено дълбоко, защото на местата по стеблото, където обичайно избиват листа, ще се развият нови корени.
Процесът е подобен на така нареченото "загърляне" на картофите. Когато от посадените грудки се развият стебла, те периодично се дозасипват със земя и така развиват повече грудки - плодовете, които ни трябват.

Източник: iStock
Но да се върнем на доматите. Какво още да имаме предвид при предстоящото им засаждане в градината? Важно е да не избързваме с него и да изчакаме температурите на почвата да станат стабилно над 18 градуса. Доматът е топлолюбиво растение и застудяванията не му понасят.
Ако все пак искаме да разсадим растенията си по-рано, можем да го направим под парник или поне да запазим половината от разсада си за по-късно засаждане като резервен вариант в случай, че ранните ни домати не оцелеят.