Къдравата коса може да е трудна за "укротяване" и определено да е проблем рано сутрин, но редица нови изследвания показват, че тя е била от съществено значение за оцеляването на нашите предци. При това по ред и причини.

Еволюцията при хората, ДНК и новите гени, които са открити

Еволюцията при хората не е приключила

Интересно ново изследване по темата

Хората са "развили" къдрици като средство да охлаждат по-добре главата си и да регулират телесната температура. Освен това им е позволявало да пестят вода.

"Човекът е еволюирал в екваториална Африка, където слънцето е силно и непосредствено над главата му през по-голямата част от деня и годината", обяснява професорът по антропология Нина Яблонски от Университета в Пенсилвания, САЩ. В последните години нейните интереси и тези на екипа ѝ са съсредоточени върху еволюцията на човешката коса.

Снимка 627632

Източник: iStock

Нашите африкански предци са имали скалпове, изложени на обилно количество слънчева светлина. Затова е било нужно те да се справят с постоянна топлина и слънчева радиация. Именно тези обстоятелства водят учените до откритието, че еволюцията на къдравата коса е адаптивна стратегия, която поддържала ранните хора охладени и е пестила вода.

За да направят заключенията си, изследователите използват термичен манекен, който им позволява да изучават различни условия на околната среда и начина, по който те се отразяват на човека.

Използват и различни перуки от човешка коса, за да проучат как различните текстури реагират на условията на околната среда пред които са били изправени нашите предци.

Снимка 627631

Източник: iStock

Перуките включват права коса, вълниста и къдрава или никаква. И се оказва, че плътно навитата коса осигурява по-добра защита срещу слънцето и неговата радиация, включително и подобрява ефекта от изпарителното охлаждане върху скалпа.

Къдравата коса "седи" по-далеч от скалпа. И именно разстоянието между повърхността на главата на човек и косата е това, което помага за охлаждането при високи температури. Къдриците възпрепятстват и изпарението, т.е. загубата на вода.

Месото, човешката еволюция и щяха ли да оцелеят хората, без да го консумират

Щяхме ли да сме това, което сме, без месо

Homo erectus, големите мозъци и еволюцията

Изследователите уточняват и, че подобно изследване е полезно за съвременния човек за оформяне на решенията му по отношение на слънцезащитните продукти, необходими в определени среди, пише The Daily Digest. И дори за и прическата, която е добре да избере - онази, която ще му помогне да "прегрее" по-трудно. А и в крайна сметка за да е наясно защо някои от нас имат прави коси, а други съвсем къдрави.