Когато говорим за Египет, винаги първо се сещаме за пирамидите в Гиза, които са едно от седемте чудеса на античния свят. Но забележителните останки от един древен и велик свят, съществувал по тези земи, далеч не се изчерпват до тях. А тези дни едно откритие успя да развълнува не само учените.

Страната, която има повече пирамиди от Египет, но много по-малко туристи

Страната, която има повече пирамиди от Египет, но много по-малко туристи

Защо си струва да я посетим, въпреки че е по-трудна задача

Най-новото археологическо откритие в Египет носи името Изгубеният златен град. Той бе открит преди дни в Долината на царете в Луксор по време на разкопки. Целта им е била да се открие погребалният дом на Тутанкамон, но учените са се натъкнали на една не по-малко ценна и впечатляваща находка.

Смята се, че там се е намирал древният златодобивен град Атон, който в продължение на векове е произвеждат злато в огромни количества за няколко египетски династии, по-голямата част от което се е използвало за украсяване на телата на покойниците и техните гробници.

По време на разкопките са открити останки от домове, работилници, административни сгради, религиозни храмове и бани. Смята се, че те датират от два исторически периода - римската и ислямската епоха - от 30 г. пр. н. е. до 1517 г. сл. н. е. А от някои открити фрагменти от керамика и камък, изписани с разнообразни йероглифи се прави изводът, че Атон е бил мултикултурен център, в който са живели хора от различни националности.

Част от археологическите открития са и части от добре запазено минно селище, в което има различни инструменти за обработка на златото, както и приспособления за извличане на злато от кварцови жилки. И те са доказателство за напредъка в този занаят и усъвършенстваният процес, който се е извършвал там.

Основаването на древния град Атон се свързва с управлението на Аменхотеп III. В продължение на векове той служи като главен административен и индустриален център на страната през възходите и паденията на редица императори.

През годините не една и две чужди археологически мисии са идвали именно с цел да открият въпросния изгубен град, но без успех. Затова и сега находките се смятат за истинско постижение, което вероятно скоро ще се превърне в поредната туристическа тракция в страна, която ще привлича милиони туристи.

Защо Египет си строи нова столица

Защо Египет си строи нова столица

Животът в Кайро би трябвало да стане по-спокоен

Археолозите остават приятно изненадани както от количеството, така и от доброто състояние на артефактите, които със сигурност ще успеят да им помогнат да  сглобят пъзела на живота в този древен и буквално златен град.