Когато чуем за Египет, първо в съзнанието ни изникват картини на пирамидите в Гиза. Но това далеч не е единствената африканска държава, която може да се похвали с подобна забележителност. Дори напротив - има една друга, която дори има по-голям брой пирамиди, но не и толкова много туристи, което за мнозина е предимство.
Судан се намира в Североизточна Африка. Нейната столица е Хартум, а населението наброява 47 милиона души. Тя е далеч не толкова популярна туристическа дестинация, колкото Египет, но от от Lonely Planet са категорични, че има много какво да ни даде, ако решим да я посетим, а гледките към пясъчните хълмове определени си заслужава да се видят.
Пирамидите в Судан са цели 200 на брой, а в Египет - едва 118. Повечето от суданските са разположени в областта Нубия, която се намира в долината на река Нил. Някога тази област се е простирала от Египет до Судан. През древността там е имало три кралства, а нубийските царе, повлияни от своите египетски съседи, построяват своите пирамиди повече от 1000 години след като египтяните променят своите погребални обичаи.
Източник: iStock
Нубийските пирамиди се отличават значително по своята конструкция от египетските. Те са построени от стъпаловидни редове, съставени от хоризонтално разположени каменни блокове. Височината им варират между 6 и 30 метра. Повечето от тях са сравнително високи и тесни конструкции и имат наклон от около 70°. А египетските са по-масивни и с наклон между 40 и 50°.
Нубийските пирамиди са построени от кални тухли и камък. Отвътре стените са облицовани с гипс и са украсени с рисунки, изобразяващи сцени от живота на покойника. Най-високата е цели 30 метра и се смята, че е построена за нубийската кралица Аманишакхето.
Източник: iStock
Първата нубийска пирамида датира от 751 г. пр.н.е., а строежите продължават в период от няколкостотин години. През това време в тях се погребват кралете, кралиците и най-знатните и богати хора от кралствата Напата и Мерое. 40 от тях биват частично разрушени от италианския търсач на съкровища, Джузепе Ферлини през 1830 г.
Днес пирамидите в Судан също са част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО, точно както и тези в Египет. Освен тях, една от най-големите атракции в Судан е храмът на Солеб, поръчан през 1400 г. пр.н.е. от Аменхотеп III - същият фараон, който се свързва с Луксор в Египет. Отличава се със своето светилище и хипостилна зала с масивни, резбовани колони.
Ако решим да посетим Судан, със сигурност трябва да отидем и в Националния музей, където можем да видим кралски статуи и стотици запазени древни артефакти, някои на над 35000 години.
Основната причина туристите тук да са по-малко, отколкото в Египет, е, че пътуването е по-сложна задача. Тук обстановката е сложна заради продължаващия военен конфликт в Хартум, както и други части на страната. Също така летището в столицата не функционира. Единственото, до което можем да летим, е Порт Судан, обяснява Express.