Един от грандиозните проекти на Илон Мъск е компанията Starlink, с която иска да осигури интернет достъп и до най-отдалечените кътчета на планетата. За тази цел той изпраща хиляди сателити в орбита на Земята, но е необходимо и поставянето на хиляди антени, които да улавят сигнала от тях.
Вече има над 10 хиляди потребители на "космическата мрежа", които си плащат по 99 долара на месец. Но идеята, която за някои изглежда страхотна, за други е по-скоро заплашителна.
В началото на месеца стана ясно, че руските власти обмислят санкции за клиентите на Starlink на територията на страна. Причината е, че интернет връзката от сателитите не може да минава през регулация и са възможни злоупотреби и нерегламентирана дейност.
.@SpaceX @SpaceXStarlink gets French regulatory OK for user terminal operations, setting up consumers'-delight competition in Europe with @Eutelsat_SA & @ViasatInc. https://t.co/K70LbfBuhm pic.twitter.com/R9rB5SgX0f
— Peter B. de Selding (@pbdes) February 19, 2021
Препятствията пред Мъск и компанията му обаче са и от друго естество. Френското село Сейнт-Сениер-дю-Буврон с население от 350 души е избрано от Starlink като локация за поставяне на поредната антена за "космически интернет".
Местните жители обаче се обявиха твърдо против това, притеснени от неяснотата за излъчването и страничните ефекти, които може да даде устройството. И това е пореден отказ от французите, като предишният дойде след вече одобрен от регулаторите проект за строеж на една от четирите планирани точки във Франция, предава AFP.
Очевидно Мъск и глобалният му проект тепърва ще се сблъскват с трудности, причинени най-вече от това, че интернетът от Космоса е иновация, която буди подозрения за сигурността си. От компанията успокояват, че няма място за притеснение, защото антените излъчват право към небето, но очевидно хората няма да се доверят толкова лесно.