Климатичните промени са все по-осезаеми и притеснителни в последно време, а тенденцията е да продължат да застрашават нормалното ни пребиваване на планетата. На фона на масивните горски пожари, рекордно високите температури и наводненията в някои части на света, един дъжд отново ни напомни, че времето за действия изтича.

Климатичните промени, горите и ключовото им значение за спиране на процесите

Това ли е решението на климатичните промени

Доколко е ефективно и приложимо

Преди дни за пръв път от 70 години порой заваля в най-високата точка на Гренландия - върха на ледената шапка, който се намира на 3216 м надморска височина. В този район традиционно вали сняг, а след третото за 10 години повишаване на температурите над нулата се изляха седем милиарда тона дъжд само за три дни.

Така за тези дни количеството изгубена ледена маса бе седем пъти повече от обичайното на годишна база. А климатичното явление засили още повече страховете за ледената шапка и това колко още живот й остава, преди да изчезне напълно, което пък ще доведе до драстично увеличение в нивото на Световния океан.

Снимка 544206

Източник: iStock

Миналият месец само за ден от Гренландия са се стопили 8.5 милиарда тона ледена маса, достатъчни да покрият цяла Флорида с 5 см вода. И това е третото подобно екстремно топене в рамките на десетилетие. Топенето само в този регион увеличава нивата на Световния океан с 0,76 мм годишно.

Ускоряването на процеса е предизвикано до голяма степен от рязкото увеличаване на загубите от полярните ледени шапки в Антарктида и Гренландия. Освен това учените са категорични, че изгарянето на изкопаеми горива допълнително влошава положението. 

За никого вече не е тайна, че Гренландия се затопля прекалено бързо и поредното доказателство е на лице. Според учени от Университета в Колорадо, това e "безпрецедентно" и се прекрачват прагове, невиждани от десетилетия.

Глобалното затопляне, климатичните промени, Арктика и необичайните гръмотевични бури

Гръмотевичните бури, които озадачиха метеоролозите

Как обясняват необичайното явление

А още миналата година алармираха, че е премината т.нар. точка на връщане и топенето вече е необратимо. То ще продължи, дори глобалното затопляне да спре, предава Daily Mail.