Flat House се намира във ферма в Кеймбриджшър, Обединеното кралство, заобиколена от зелени поляни, и отвън изглежда като типична преустроена плевня. Интериорът обаче подсказва, че в къщата има нещо необикновено.

Дубай и първият 3D принтиран храм в света

Къде ще е първият 3D принтиран храм в света

Бъдещето е вече тук

Това, което прави този светъл, просторен и комфортен дом необичаен, е материалът, използван за изграждането му - коноп. Въпреки че мнозина са по-запознати с растението канабис, психоактивното му вещество и употребата му в хранителни добавки, конопът намира приложение не само в текстилната индустрия, но и бързо се превръща в търсен устойчив строителен материал.

Бързорастящото растение е възобновяем ресурс със свойства за улавяне на въглерод. Когато се използва в строителството, обикновено е под формата на "конопен бетон" - здрав материал, получен чрез смесване на конопено дърво (дървесната сърцевина на растението) със свързващо вещество, направено от вода и вар. Конопеният бетон е идеален изолационен материал, който подобрява енергийната ефективност на сградите и намалява емисиите на парникови газове с течение на времето. Той също така абсорбира въглерод през целия си живот.

Съвременните строители и архитекти са в търсене на устойчиви материали, предвид че сградите и строителството са отговорни за приблизително 37% от свързаните с енергийните и производствените глобални емисии на въглероден диоксид. Това се дължи на факта, че индустрията силно разчита на изкопаеми горива, включително бетон, стомана и стъкло. Не бива да забравяме и за парниковите газове, отделяни при отоплението и охлаждането на сградите, в което живеем.

С качеството си да улавя въглерод, конопът се счита за един от материалите, които помагат строителството да стане по-устойчиво.

"Оптимизирането на начина, по който проектираме, конструираме и обновяваме нашите сгради, играе решаваща роля за намаляване на емисиите и позволява на Обединеното кралство да постигне целите си в областта на климата. Важна част от решението включва проучване на използването на естествени, нисковъглеродни алтернативи на жизненоважни строителни материали като конопен бетон или дървен материал", казва Йетунде Абдул, ръководител в Съвета за зелено строителство на Обединеното кралство пред BBC.

Според Европейската комисия за производството на един хектар коноп се отделят между девет и 15 тона въглероден диоксид и отнема само пет месеца, за да порасне той. Освен това се смята, че производството на коноп помага за регенерирането на почвата и премахването на тежките метали от нея.

Преди обаче конопът да се наложи в строителната индустрия, трябва да се преодолеят редица предизвикателства. Сред тях са въвеждането на промени в правителствените разпоредби, техническото сертифициране и финансирането и инфраструктурата, като целта са увеличаване на промишленото производство на коноп и по-достъпното му използване. Днес конопът се използва предимно от еко ориентирани архитекти от Европа и Северна Америка.

Важно е да споменем, че промишлената версия на растението не съдържа психоактивните агенти на обикновения канабис. Конопеният бетон също така не е като обикновения - задължително е да се комбинира с носещи материали като дървен материал или камък.

Но от друга страна той абсорбира и отдава топлина бавно, като регулира вътрешната температура в къщата. Освен това абсорбира влагата, което предотвратява появата на мухъл.

Недостатъкът на конопения бетон обаче си проличава в дъждовно време. Решението на Material Cultures, построили Flat House през 2020 г., е да използват потенциала на жилестата външна част на растението - ликовите му влакна. Тези влакна се компресират термично с естествена смола на захарна основа, за да създадат устойчиви на дъжд облицовъчни панели, които да покрият къщата.

Колкото и иновативно да звучи всичко това, конопеният бетон всъщност не е ново изобретение, а се използва за строителството на сгради от хиляди години. През миналия век обаче се появяват по-модерни строителни материали и отглеждането на коноп е криминализирано заради връзката му с употребата на канабис за развлечение.

Във Франция например отглеждането на коноп никога не е било забранено и след възраждането на конопения бетон в края на XX век, редица строителни проекти, в които материалът се използва, са изградени в цялата страна. През 2020 г. в Париж е завършен седеметажен блок, за чието построяване конопеният бетон е използван като основен изолационен материал, придружен от дървена рамка.

Към днешна дата конопеният бетон се използва предимно в малки жилищни проекти, заради проблеми с веригите за доставки, ограниченията за мащабиране и разходите. В Обединеното кралство например, където е построена Flat House, производственият капацитет все още не е насочен към широкомащабно производство.

А машините за производството му са много скъпи и не се разпространяват в цялата страна. В крайна сметка, всичко опира до инвестиции - в предприятия, инфраструктура, умения и сертифициране на материали. И докато се задвижат евентуални инвестиции, конопеният бетон ще остане скъп и оскъден материал, класифициран като "нестандартен".

Въпреки това промяната се случва с бавни темпове. Употребата на конопен бетон в строителството нараства, въпреки че е концентрирана предимно в Европа и Северна Америка. Според Европейската комисия площта на земята в ЕС, предназначена за отглеждане на индустриален коноп, е нараснала със 75% между 2015 г. и 2019 г., като Франция отговаря за 70% от общото производство.

Първото 3D принтирано училище в Европа се строи в Украйна

Къде ще е първото 3D принтирано училище в Европа

Проектът вече се осъществява

Освен това през ноември 2022 г. ООН публикува доклад, който описва ползите на индустриалния коноп. За да се използва напълно потенциалът му, Организацията съветва страните да изяснят правния статут на растението, да се изправят пред ограниченията на регулаторните рамки и да си сътрудничат на регионално ниво, за да улеснят установяването на производствени вериги. Едва тогава строителството на сгради с конопен бетон ще може да ускори хода си.