Иронията и сарказмът са ефектни, но капризни изразни средства, най-често използвани в литературата. Творецът, който обаче ги кара да оживяват, размивайки границите на живота и изкуството, е Ервин Вурм.

Treeful - един от най-луксозните курорти в Япония от къщи на дървета

Къща на дърво - един от най-луксозните хотели в Япония

Когато детската ти мечта се превърне в красива и екосъобразна реалност

Той е един от най-популярните съвременни скулптори в Австрия, който използва саркастична хипербола и коварни парадокси в творенията си, за да провокира размисъл.

"Според мен играта има голяма сила, истинска подривна сила. Хуморът и играта позволяват да се повдигнат много въпроси, да се предадат много различни контексти, без да са нито обидни, нито доктринални", споделя Ервин Вурм.

Именно характерните за него хумор и иронична закачка, може да разпознаем и в така известната Narrow House, която той създава. Това е най-тясната къща в света - с височина от седем метра, дължина от 16 метра дълга, но едва 1.4 метра широчина, пише Architectural Digest.

Съществуват и други версии на тази иначе типично изглеждаща крайградска къща от 60-те години на миналия век, но единствената, която е за постоянно на открито, е тази в Льо Авър, Нормандия. Заради нетипичната си форма Narrow House напомня на декор от филм, но реално има съвсем друга цел и по-дълбоко значение.

Къщата е по-съвременна интерпретация на дома на родителите на Ервин Вурм. Влизането в нея е дезориентиращо изживяване, тъй като мебелите и останалите предмети изглеждат смачкани и нереални. Поредица от снимки по стените обаче са издайнически улики за обитателите на къщата. По-нататък навътре стаите стават твърде тесни, като подчертават усещането за клаустрофобия и карат посетителя да избяга.

С Narrow House скулпторът по своеобразен начин представя размислите си върху връзката между жилищните пространства и индивидуалната свобода - тема, която също е изследвана задълбочено от сънародника му и психиатър Вилхелм Райх. Ако приемем, че тясната къща е метафора за тесногръдие, типично за следвоенното общество, то теснотата на ежедневието оказва въздействие върху съществуването на всяко човешко същество и не му позволява да реализира пълния си потенциал.

Вдъхновение за създаването на тясната къща Ервин Вурм всъщност намира в известния Cabanon на архитекта и дизайнер Льо Корбюзие - дървена колиба от 14 квадратни метра, построена за съпругата му Ивон като подарък за рождения ѝ ден. В тази малка кабина всичко, разположено в нея, е практично и сведено само до най-важното.

Трамбована земя - екологичният начин на строене, който се оказа... не толкова екологичен

Трамбована земя - екологичният начин на строене, който се оказа... не толкова екологичен

В случаите, когато е намесен и цимент

Произведенията на австрийския скулптор обаче са все по-актуални и отразяват така характерното за обществото ни днес консуматорство.