Технологията на 3D принтиране вече не е новост, но съвсем естествено, намира все по-голямо приложение в света около нас. Включително и в строителството. Амбициозният проект за първата 3D принтирана джамия в Дубай се очаква да стартира изпълнение до края на тази година, а в началото на 2025 г. вече да бъде завършен.
Друга 3D принтирана сграда обаче е планирано да се появи преди това и то на нашия континент. До края на 2023 г. в Лвов, Украйна, ще бъде издигнато първото в Европа 3D принтирано училище.
Според данни на украинците най-малко 277 училища са унищожени от началото на руската инвазия до сега, в следствие на което хиляди украински деца нямат класни стаи, в които да учат. Затова и след изграждането на 3D принтираното училище Украйна планира и други подобни съоръжения.
Настоящият проект за училището е осъществен от хуманитарната група Team4UA, като се използва оборудване от датската строителна компания за 3D печат COBOD International. Екипът, който управлява и наблюдава печатащия робот, е съставен от трима души.
Разбира се, сградата няма как да бъде изцяло построена с 3D технологията, затова ще бъде хибрид от 3D отпечатани пространства и секции, построени ръчно от дърво и други материали.
В интервю за BBC Хенрик Лунд-Нилсен, основателят на COBOD, казва, че технологията за 3D печат е "много по-бърза и много по-евтина" от конвенционалните строителни методи. Малко след това обаче той уточни, че от първия проект няма как да се спести, но след овладяване на процеса, ще се строи по-бързо и в последствие ще излиза по-евтино.
По думите на Лунд-Нилсен 99 процента от бетона, използван за строителството на училището в Лвов, се добива в Украйна. Организаторите на проекта допълват, че дългосрочна тяхна цел е импортирането на още няколко принтера, както и използването на отломките от разрушени сгради в бетонната смес, използвана за 3D печат.