Технологията за 3D принтиране намира все по-голямо приложение в света около нас в последните години. Една от областите, в която се налага като иновативна алтернатива, е строителството. И явно в близко бъдеще ще виждаме все повече сгради, създадени повече на компютър, отколкото на ръка.

Tecla, Марио Кучинела и първите екологични и устойчиви 3D принтирани къщи в Италия

Къщите на бъдещето са от пръст

Древни и модерни технологии

Последният подобен проект, който привлече вниманието ни, е за първата 3D принтирана джамия. По план строителството трябва да започне до края на тази година, а през първото тримесечие на 2025 г. храмът да е изцяло готов.

Проектът предвижда джамията да е на два етажа с обща площ 2000 кв.м., на които ще могат да се молят 600 души едновременно. Конструкцията ще се изгради от бетонова смес, която ще се излива от специални принтери по предварително създаден и програмиран строителен план. Засега името на компанията, която ще осъществи иновативния проект, се пази в тайна.

От дубайския департамент по исляма и благотворителните дейности коментират, че са подкрепили идеята за изграждане на нова джамия с технология за 3D принтиране, защото тя е иновативна и ще спести време и ресурси в сравнение с традиционното строителство. Намалява се и въглеродния отпечатък върху природата, както и нуждата от човешка сила на повечето етапи.

Освен това още през 2018 г. Дубай представи своята стратегия да се превърне в световната столица на 3D принтираните сгради. Според нея до 2030 г. 25% от новите сгради трябва да се създават чрез тази технология. Освен по-устойчиви и екологични, принтираните сгради безспорно са и по-атрактивни и неизменно се превръщат и в туристическа атракция, предава CNN.

Като част от стратегията през 2019г. Дубай спечели световния рекорд за най-голяма 3D принтирана сграда в света - тази на общината, която е висока 9.5 м. и е с площ 640 кв.м. Тук е и първата в света принтирана офис сграда, както и лаборатория за разработка на дронове.

Дубай, Apis Cor и най-голямата сграда, създадена от 3D принтер

Това е най-голямата сграда в света, създадена от 3D принтер

Само трима работници са действали по проекта

Този правителствен план е първият по рода до момента, но непрекъснатото увеличаване на броя на 3D принтираните сгради се наблюдава в голяма част от страните. А употребата им е разнообразна - от временни жилища за бежанци в Йордания, през цял жилищен комплекс в Мексико до pop-up магазин на Dior в Дубай.