Пластмасата е един от най-големите проблем на съвременното общество. От една страна тя се произвежда от нефтохимикали, за чието производство са необходими много топлина и токсични вещества. От друга - за разграждането ѝ са нужни векове.
Поради тази причина от години се правят различни проучвания, за да се намерят подходящи алтернативи, които да са по-малко вредни за околната среда. Така вече съществуват биоразградими пластмаси, създадени от материали като водорасли и царевично нишесте. Проблемът е, че и за тяхното производство е необходима много енергия и трудно се рециклират. Затова и учените продължават да търсят по-устойчиво и добро решение.
Екип от китайски изследователи е в процес на разработка на нова пластмаса от доста необичаен материал - сперма на сьомга, който може да се окаже най-екологичният вариант, открит до този момент.
Източник: iStock
Суровината се получава като ДНК от сперматозоидите на рибата се комбинират с химикал от растително масло, който ги свързва. По този начин се получава мек материал, известен като хидрогел. Хидрогелът се оформя в желаната форма и се изсушава чрез замразяване, за да се премахне влагата, пише Times. Учените вече са успели да произведат чаша и парчета от пъзел.
Новата пластмаса се създава от къси нишки ДНК - веществото, което носи генетичен код и което образува усукваща се двойна спирална структура вътре в живите клетки. Въпреки че екипът от китайски учени създава суровините си от сперма от сьомга, ДНК носи генетичния код за всяко живо същество на планетата.
Проучване от 2015 г. сочи, че на планетата има около 50 милиарда тона ДНК, които на практика могат да се използват за създаване на нова еко пластмаса.