Наскоро научихме, че един от грандиозните мегапроекти на Дубай - The Heart of Europe, ще се сдобие и със своята Дъждовна улица, на която местни и гости ще могат да се порадват на по-ниски температури и малко дъжд чрез система за контрол на климата.
Но в арабското емирство винаги са с няколко хода напред и ни изненадаха с още една нестандартна идея - дронове да пускат електричество на облаците, за да предизвикват дъжд. И тук говорим за откритото небе над Дубай, под което преди няколко десетилетия имаше просто една гола пустиня.
Но ако тогава липсата на валежи не е била проблем, то сега определено е. Затова и са необходими необичайни мерки - точно като тази.
UAE weather: Heavy rain in Sharjah, showers in Ras Al Khaimah, Fujairah, dusty in Dubai https://t.co/qIUEtjU0Tp pic.twitter.com/sAJoeOQTF0
— UAE News(@EmiratesNews) July 31, 2021
Преди дни метеорологичната служба на емирството се похвали в социалните мрежи с кадри на порои, който залива улиците. Подобно явление със сигурност е необичайно за тази част на света, но е жизненоважно, когато температурите достигнат рекорди стойности като 50 градуса по Целзий.
Използваната технология е създадена от експерти от Университета в Рединг във Великобритания. Нейната идея е, че дроновете, които летят към облаците, излъчват силен електрически заряд, който ги кара да се скупчват на едно място, за да произвеждат дъжд. И когато малките капки станат големи, те падат на земята.
#News :
— MCU Times (@mcutimes) August 4, 2021
It is so hot in Dubai that the government is artificially creating rainhttps://t.co/Sq0byxF5DJ pic.twitter.com/0hz6UGUqOk
Учените наричат това "облачно засяване" и то очевидно дава ефект, защото в небето над Дубай има достатъчно облаци, които да предизвикат валежи - просто им трябва малко помощ. Изкуствено предизвиканите валежи са част от текущ проект на Обединените арабски емирства за 15 милиона долара, предава Business Insider.
Освен да доведе до повече дъждове, той има за цел да се намери и начин за запазване на дъждовната вода, вместо тя просто да се изпари. За тази цел страната разполага с близо 130 язовира и диги с капацитет за съхранение 120 милиона кубически метра. Тепърва обаче ще се разбере дали това е достатъчно, за да не се губи нито капка, паднала от небето.